TFRS 8 faaliyet bölümleri standardı'nın değerlendirilmesi
Evaluation of TFRS 8 operating segments standards
- Tez No: 257501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İşletme sahip ve yöneticilerinin, işletmeye kredi verenlerin işletmeye ait bilgi ihtiyaçları sürekli artmakta ve bu bilgiler işletmenin çeşitli yönleriyle ilgili olmaktadır. İşletmelerin ürettiği ürünlerin çeşitlenmesi ve farklı coğrafi bölgelerde faaliyet göstermesi ile birlikte bölümsel faaliyet sonuçlarına olan ihtiyaçlar artmıştır. Finansal bilgi kullanıcıları, işletme performansını daha iyi anlayabilmek ve bölümler arasında karşılaştırma yapabilmek için işletmelerin faaliyet bölümleri bazında sunduğu finansal bilgilere ihtiyaç duyarlar. İşletmelerin ürettiği ürünlerin hangilerinin kârlı olduğunu, hangi satış bölgelerinin diğerlerinden daha yüksek performansa sahip olduğunu ve hangi üretim bölümlerinin kapasiteyi veya kaynakları diğerlerinden daha etkin kullandığını tespit edebilmek ancak bölümsel bazda raporlanan bilgilerle mümkün olabilmektedir.1960'lı yılların başında işletmelerin holdingleşmeye başlaması ile birlikte faaliyet alanları genişlemiştir. Bu işletmelerin bazıları kendi istekleri ile bölümsel bazda raporlama yapmalarına karşılık, 1960'lı yılların sonlarına doğru finansal bilgilerin faaliyet bölümlerine göre sunulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu durum uluslar arası muhasebe komitelerinin dikkatini çekmiş ve bu alanda 1970'li yıllardan itibaren çeşitli düzenlemeler yapmışlardır. Ülkemizde ise, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından bölümsel raporlama ile ilgili olarak, Finansal Bilgilerin Bölümlere Göre Raporlanması Standardı (TMS 11) Nisan 1996 tarihinde yayınlanmıştır. Daha sonra bu standardın yerine 03.03.2006 tarih ve ?26097 sayılı Resmi Gazetede Bölümlere Göre Raporlamaya İlişkin Türkiye Muhasebe Standardı (TMS 14) hakkında Tebliğ Sıra No: 24 yayınlanmıştır. Daha sonra bu standart değiştirilerek 15.07.2007 tarih ve 26583 no ile Resmi Gazete'de yayınlanan ve 01.01.2009 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Faaliyet Bölümlerine İlişkin Türkiye Finansal Raporlama Standardı (TFRS 8) yayınlanmıştır. TFRS 8 Faaliyet Bölümleri Standardı'nın yürürlüğe girmesi ile TMS 14 Bölümlere Göre Raporlama Standardı yürürlükten kaldırılmıştır.Bu çalışma; işletmelerin açıklayacakları bilgilere yeni bir boyut getiren TFRS 8 Faaliyet Bölümleri Standardı'nın incelenmesi, TMS 14 Bölümlere Göre Raporlama Standardı ile karşılaştırılması ve Türkiye uygulamasında karşılaşılan sorunların değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The needs of the owners and the managers of the enterprises for information are constantly increasing and this information is related to various parts of the enterprise. The need for segment operating results has inceased because of the variety in the products that the enterprises have produced and of their operation in different geographical areas. The users of financial information need financial information that the enterprises have presented at segment-base in order to better understand the performance of the enterprise and to make a comparison among enterprises. It is only possible by the help of the information reported at segment-base to diagnose which productions that the enterprises have produced are profittable, which sale areas have a higher perfomance than the others, and which production areas use the capacity and the resources more efectively than the others,The operational areas of the enterprises have vasted with the start of the conglomeration in the early 1960s. While some of these enterprises volunteered to prepare reports at segment-base, the need for presentation of the financial information at segment-base rose in the late 1960s. This case arouse the attention of the international accountancy committees and they have made various regulations on this field since 1970s. As for our country Standards for Segment Reporting of the Financial Information (TMS11) was released by Turkey Accounting Standards Committee in April, 1996. Afterwards, the Notice 24 was released about Turkey Accounting Standards for Segments (TMS 14) in the official journal numbered as 26097 and dated as 03.03.2006. These standards were soon changed and Turkey Financial Reporting Standards for Operating Segments (TFRS 8) was released in the official journal dated as 15.07.2007 and numbered as 26583. Within the approval of TFRS 8 Operational Segments Reporting Standards, TMS 14 Standards for Segment Reporting was abolished.This study has been prepared in order to observe TFRS 8 Operational Segments Standards, which has brought a new perpective into the information that the enterprises will report; to compare it with TMS 14 Standards for Segment Reporting; and to make an evaluation of the problems met during its practice in Turkey.