Neoliberal hegemonyaya karşı gelişen sosyal hareketler ve dünya sosyal forumu
Social movements against neoliberal hegemony and world social forum
- Tez No: 303679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA SANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
1970'lerden itibaren yaygın uygulama alanı bulan neoliberal politikalar, ideolojik planda özgürlük, rekabet, bireysellik gibi kavramları ön plana çıkarırken, ekonomik planda kârlı kamu sektörlerinin özelleştirilmesini, ücretlerin baskı altına alınmasını ve refah devletinin tasfiyesini gündeme getirdi. Neoliberalizmin başarıyla uygulanmasının bir sonucu olarak sendikalar geriletildi ve eşitsizlik arttı. Etkinliği artan ululararası finans kuruluşlarının izlediği politikalar, zaman içerisinde küresel temsil mekanizmalarının sorgulanmasına yol açtı.1990'ların ikinci yarısından itibaren sosyal hareketler uluslararası düzlemde ağlar oluşturulmaya ve neoliberal hegemonyaya karşı alternatif stratejiler aramaya başladı. 1999'da Seattle'da sendikacılardan çevrecilere, STÖ temsilcilerinden anarşistlere geniş bir koalisyon, DTÖ'nün toplantılarını bloke etti. Seattle'ın ardından, alternatif küreselleşme hareketine dönüşen bir protesto dalgası gelişti. Alternatif küreselleşme hareketinin bir parçası olarak, 2001 yılının başında, DSF ortaya çıktı. DSF, sadece bir protesto değil, aynı zamanda alternatiflerin tartışıldığı bir platformdu ve neoliberal hegemonyaya karşı, sosyal hareketlerin merkezinde olduğu karşı hegemonyayı temsil etmekteydi. 2001 yılından 2010 yılına kadar gelişen süreç içerisinde, DSF, devasa bir etkinliğe dönüştü. Oluşan bu zemin üzerinde on binlerce sosyal hareket, STÖ ve sendika bir araya gelip ortak tartışmalar yürüttü ve ortak eylem planları geliştirdi.Bu tez çalışmasında, DSF sürecinin yerel sosyal hareketlere önemli katkıları olduğu öne sürülmektedir. Nispeten sınırlı olanaklarla, mütevazı işler yapan sosyal hareketler, DSF sayesinde büyük bir küresel ağın organik parçasına dönüşüp, kendi kapasitelerini ve eylemliliklerini geliştirebildiler. ?Küresel düşün, yerel davran? prensibi çerçevesinde, yerel ve küreselin birbirini karşılıklı olarak güçlendirdiği yeni bir ilişkilenme biçimi ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Neoliberal policies, which were widely applied after 1970s, highlighted concepts like freedom, competition and individualism on ideological basis while bringing up the elimination of the welfare state, privatization of profittable public sectors and cuts on wages to the agenda at the same time. As a result of the successful application of neoliberal policies, trade unions got into a defensive position and inequalities arose. As the activities of the international financial institutions increased, the concerns on global representative bodies were questioned more.Social movements started to search for alternative strategies against neoliberal hegemony and established some networks at the second half of 1990s. A large coalition formed by trade unions, environmentalists, NGO representatives and anarchists blockaded the WTO meetings at Seattle in 1999. After Seattle demonstrations, a protest movement developed which turned into the alternative globalization movement later. In 2001, the World Social Forum (WSF) was formed as a part of this. The WSF was not only a protest movement, but also a platform where the alternatives are being discussed and it was representing the counter-hegemony of social movements. At the process from 2001 to 2010, the WSF became a huge event. Tens of thousands of social movements, NGOs and trade unions came together on this platform and created many joint action plans as a result of collective discussions.This thesis work suggests that WSF process made important contributions for local social movements. Modest social movements with relatively limited capacities started to have the opportunity to become an active part of large global networks through WSF and improved their capacities and actions. A new form of interconnectivity appeared in the context of ?think globally, act locally? principle.