F. M. Dostoyevski' nin Karamazov Kardeşler eserinde acı, suç ve din olgusu
Subjects pain, crime and religion of the Karamazov Brothers written by Dostoyevski
  1. Tez No: 303687
  2. Yazar: NAZAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
XIX. yüzyıl Rus edebiyatının gelişiminde etkin rol oynayan F. M. Dostoyevski (1821-1881) gerek yaşadığı çağda, gerekse günümüzde eserleri ve hayatı üzerine en çok tartışılan yazarlardan biridir. Bu durumun başlıca nedeni Dostoyevski'nin eserlerinin ve yaratıcılığının keskin çizgilerle iki ana döneme ayrılmasıdır. Yazarın Sibirya sürgününden sonra değişen dünya algısı yaşamında ve yaratıcılığında önemlideğişimleri beraberinde getirmiş, Dostoyevski yazarlığın ötesinde düşünür olarak insanlığa mutluluğun ve ahlakın yolunu göstermek istemiştir. Bu anlamda bu yüksek lisans tezinde Rus edebiyatında olduğu kadar dünya edebiyatında da özgün bir yere sahip olan F.M. Dostoyevski'nin (1821-1881) Karamazov Kardeşler adlı eserinde yer alan acı, suç ve din olguları incelenmiş, bu olgular yazarın yaşamı, yaratıcılığı ve dünya görüşü göz önünde tutularak açıklanmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışmasının amacını Rus edebiyatında olduğu kadar ülkenin sosyal ve siyasal yaşamında da önemli bir yer tutan Dostoyevski'nin Karamazov Kardeşler adlı eserinde yer alan acı, suç ve din olgularına olan temel yaklaşımlarını açıklamak ve bu olgular ekseninde yazarın değişen dünya algısını tanımlamak oluşturur. Dostoyevski'nin bu olgulara olan yaklaşımlarını açıklamak için yazar içinde yetiştiği toplumsal yapının bir parçası olarak değerlendirilmiş, sosyolojik ve sanatçıya dönük eleştiri yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
F.M. Dostoyevski (1821-1881) who has an effective role in Russian literature especially in 19th century, is one of the authors who are discussed by his life and works in his own century and also in nowadays. This condition?s main reason is the works and creativity of Dostoyevski by sharp lines being separated in two main periods. The world perception of the author which changed after Siberian exile, has brought important changes in his life and creativity, beyond being an author, as an intellectual, Dostoyevski has wanted to show to the humanity the path which goes to morality and happiness. Therefore in this thesis, subjects pain, crime and religion of the Karamazov Brothers written by Dostoyevski who has a special place not only in Russian literature but also in world literature,are examined and these subjects was tried to explain by keeping in mind author?s life and his creativity. The main of this thesis is to explain main approaches to the subjects pain,crime andreligion of the Karamazov Brothers written by Dostoyevski who has an important place in Russian literature ,social and political life either,and to define the author?s world perception which changes in these subject?s axis. In order to explain approaches of Dostoyevski to the these subjects pain, crime and religion, the author was evaluated as a part of social structure in which he lives,and in this thesis critical methods which are sociological and artist oriented was used.