Geçici istihdam bürolarının çalışma yaşamı açısından önemi ve Türkiye için bir model önerisi
The importance of temporary employment agencies in work life and a model proposal for Turkey
- Tez No: 303688
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
?Geçici İstihdam Büroları'nın Çalışma Yaşamı Açısından Önemi ve Türkiye İçin Bir Model Öneri? adını taşıyan bu çalışmada; ülkemizde henüz yasal olmadığı için faaliyet gösteremeyen Geçici İstihdam Büroları'nın kavramsal açıklaması, işleyişi, AB işgücü piyasaları için önemi ve hangi yasal düzenlemelere bağlı olarak faaliyet gösterdiği, ülkemizde bu konuda yapılan yasallaştırma çalışmaları ile işgücü piyasamıza getirebileceği faydalar anlatılmaya çalışılmıştır. Geçici İstihdam Büroları, AB Müktesebatına ve ILO normlarına uyum açısından ülkemiz için önem taşıyan bir konudur. Bu nedenle Türk yasalarının AB Müktesebatı'na bu konudaki uyum durumu, eksiklikler ve yapılması gerekenler de çalışma kapsamında belirtilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Geçici İstihdam Büroları'nın yasallaşması halinde, söz konusu bürolardan ve verecekleri hizmetten doğrudan etkilenecek olan işçi sendikaları ve konfederasyonları, işveren sendikaları ve konfederasyonu, Özel İstihdam Büroları Derneği'ne üye şirketler, ülkemiz çapındaki üniversitelerin Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İş Hukuku ve İnsan Kaynakları Yönetimi bölümlerinin akademik personeli üzerinde yapılan bir tutum araştırması ile söz konusu katılımcıların farklı boyutlar çerçevesinde konuya ilişkin tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada yer alan başka bir anket ile de GİB ile ilgili önerilen bazı hususları katılımcıların nasıl değerlendirdikleri göz önüne alınarak literatür taraması ile elde edilen bilgiler ve söz konusu ampirik çalışma bulguları dahilinde ülkemiz için bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled ?the Importance of Temporary Employment Agencies in Work Life and a Model Proposal For Turkey,? the concepts, functions and procedures concerning these organizations are explained first, followed by an examination of their significance and advantages for the EU labor market as well as pertinent information on the relevant laws and practices prevailing in the EU Member States. Since temporary work which is somewhat informally practiced in Turkey does not have a legal basis yet, the thesis investigates the compliance level and gaps which exist in the Turkish legislation in this area, as well as the likely benefits which may emanate from the legalization of such agencies. The issue is a crucial matter for Turkey from the perspective both the ILO standards and EU norms. In the following sections, research findings of an empirical survey are analyzed with a view to explore the attitudes of the stakeholders involved. The survey sample includes the representatives of labor and employers? organizations and their confederations that would be directly affected, the companies affiliated with the Temporary Employment Agencies Association as well as the academicians associated with Labor Economics and Industrieal Relations, Labor Law and Human Resource Management departments of universities. As in the past there have been various failures in attempting to pass legislation in this area, the thesis has also aimed, through making another survey, to shed light on the perceptions of the stakeholders regarding the recommendations of a proposed model framework. In the final part of the thesis, a proposed model has been offered with a view to lay down an acceptable structure for temporary employment agencies in Turkey.