Devlet ve yabancı yatırımcılar arasındaki uyuşmazlıkların çözümünde uluslararası yatırım uyuşmazlıklarının çözümü merkezi (ICSID)'nin kuruluşu ve işlevi
The role and function of international centre for settlement of investment disputes (ICSID) in the settlement of disputes between states and foreign investors
- Tez No: 303712
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF VERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Yeni bir ?küreselleşme? çağının başlaması ve doğrudan dış yatırımların gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru büyüyen hareketi yeni bir uluslararası yapı ortaya çıkarmıştır. Doğrudan dış yatırımların geniş ve güçlü güven talepleri sonucu uluslararası hakemlik yatırım uyuşmazlıklarının çözümünde ana ve en etkin araç haline geldi. Bu süreçte, ICSID mekanizması devlet ve yabancı yatırımcılar arasındaki uyuşmazlıkların çözümünde ana kurum haline gelmiştir.Uluslararası hukuk kişileri arasındaki hukuki ilişkileri yöneten kurallar bütünü olma niteliğinden hareketle, bu araştırma uluslararası hukukun devlet ve yabancı yatırımcı ikilemini ne ölçüde ve ne kadar başarı ile düzenleyebildiğini incelemektedir. Bu araştırma ICSID'in yapısını ve işlevini küresel ekonomik düzen bağlamında değerlendirmektedir. Uluslararası yargı organları ve ICSID hakemlik mahkemesi içtihatları hukuk kaynağı olarak geniş şekilde ele alınmıştır.Sonuçlar birçok önemli çıkarımın altını çizmektedir. İlk olarak, ICSID'in yargı alanı uluslararası yatırım uyuşmazlıklarının geniş bir kısmını kapsamaktadır ve devlet ? yabancı yatırımcı uyuşmazlıklarının çözümünü uluslararası alana taşımaktadır. İkinci olarak ICSID, devlet ve yabancı yatırımcılar arasındaki ilişkilerde uluslararası kuralların hükmünü sağlamakta önemli bir rol oynamaktadır. Son olarak, uluslararası hukuk yeni ekonomik düzene uyum göstermiştir ve özünde bir güç dengesi ilişkisini barındıran devlet ve yabancı yatırımcı ilişkilerini kapsamaya ve yönetmeye muktedirdir.
Özet (Çeviri)
The emergence of a new ?globalisation? era and the growing movement of foreign direct investments from developed countries through developing countries created a new international structure. International arbitration became the major and most effective means of investment dispute settlement as a result of foreign direct investment?s widespread and strong demands of confidence. In this period, ICSID mechanism became the main institution for the dispute settlement between states and foreign investors.Revisiting the character of international law as a body of norms that governs the legal relations between its subjects, this study analyses to what extent and how succesfully international law regulates the dilemna between State and foreign investors. This research considers the structure and function of ICSID in the context of global economic order. The case-law of international judicial bodies and ICSID arbitration tribunal is widely considered as a source of law.The results highlight several important conclusions. Firstly, ICSID jurisdiction covers a wide range of the international investment disputes and internationalizes the settlement of foreign investor ? state disputes. Secondly, ICSID plays an important role for the establishment of the rule of international norms in the relations between state and foreign investors. Finally, international law has shown a consistancy with the new global order and is capable to cover and govern the relations between state and foreign investors which has an aspect of balance of power in its nature.