Üniversite kütüphanelerinde elektronik bilgi kaynaklarının sağlanmasında konsorsiyumların rolü: ANKOS örneği
The role of consortia that supplying electronic resources in university library: ANKOS model
  1. Tez No: 303711
  2. Yazar: ZEYNEP HAKGÜDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KONYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Elektronik bilgi kaynakları, güncel bilgiyi içermeleri nedeniyle kütüphane kullanıcılarının sıkça tercih ettiği, üniversite kütüphanelerinin dermesini oluşturan önemli kaynaklardandır. Dünyanın tüm ülkelerinde, yüksek maliyetli elektronik bilgi kaynaklarına en etkin ve ekonomik yollardan erişimi sağlamak için konsorsiyumlar oluşturulmaktadır. Türkiye'de ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu), üniversite kütüphanelerinin en uygun fiyatla en fazla elektronik bilgi kaynağına erişimini sağlamayı kendine amaç edinmiştir. Bu çalışmada, üniversite kütüphanelerinde kullanımı hızla artan elektronik bilgi kaynaklarının sağlanmasında konsorsiyumların önemi, dünyadan ve Türkiye'den konsorsiyum örnekleriyle açıklanarak ve istatistiki bilgilerle desteklenerek, gösterilmektedir. Araştırma kapsamında en güncel ANKOS istatistiki bilgileri kullanılmış, elektronik bilgi kaynaklarındaki artış tablolarla gösterilmiş ve dünyadan konsorsiyum örnekleriyle konu pekiştirilmiştir. Sonuç olarak, konsorsiyumlar, hem Türkiye'de hem dünyada, elektronik bilgi kaynaklarının kütüphanelere sağlanmasında etkin bir rol oynamaktadırlar. Doğru uygulanacak politikalar beraberinde bu kaynakların kullanımının artmasını ve akademik bilginin daha fazla üretilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Electronic resources, due to the fact that they embody the recent data, is one of the most significant sources constituting the library collections that are frequently preferred by library users. In all the countries around the world, consortium have been developed in order to enable the access into the high-priced electronic databases, through the most efficient and economical ways. In Turkey, ANKOS (Anatolian University Libraries Consortium) employs the duty of offering the utmost electronic resource access with the best price. In this presented study, the importance of the university library consortium in company with the statictical data providing the electronic resources whose use has been remarkably increasing is indicated with the help of consortia instances both in Turkey and in the world. In the scope of the study, the latest statistical information of ANKOS is used, the increase in the electronic resources is represented by the charts and the study is exemplified with various consortium around the world. As a result, consortium have an efficient role both in Turkey and around the world in providing the electronic resources into the libraries. Accurately applied policies would increase the use of these resources and thus, would result in more production of academic knowledge.