Kamu harcamaları içinde ilaç harcamalarının yeri ve ekonomik büyümeye etkisi
The pharmaceutical expenditures within public expenditures and its impact on economic growth
  1. Tez No: 303713
  2. Yazar: BEGÜM ERDİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu harcamaları içinde ilaç harcamalarının yerini ve ilaç harcamaların ekonomik büyümeye etkisini incelemektir. Çalışmada, ekonomik büyüme modelleri çerçevesinde kamu harcamaları, ilaç sektörü, ilaç harcamaları ve ilaç sektörüne yönelik uygulanan politikalar genel olarak değerlendirildikten sonra, ilaç harcamalarının ekonomik büyümeye etkisi ampirik açıdan analiz edilmiştir. Yapılan ampirik çalışmada panel veri analizi kullanılmış ve 1990-2008 yılları arasında ilaç harcamaları ile GSYİH arasındaki ilişki incelenirken 14 OECD ülkesine ait GSYİH ve ilaç harcamaları verilerinden yararlanılmıştır. Analizden elde edilen sonuçlara göre, ilaç harcamaları ile ekonomik büyüme arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the pharmaceutical expenditures within the public expenditures and the impact of these expenditures on economic growth. Within this context, the public expenditures under the economic growth models, pharmaceutical industry, pharmaceutical expenditures and policies applied on the industry are evaluated and afterwards the impact of pharmaceutical expenditure on economic growth is empirically evaluated. Panel data analysis is used for the empirical study for evaluating the relationship between pharmaceutical expenditures and GDP. Data from 14 OECD countries for GDP and pharmaceutical expenditure for the 1990-2008 period is used. According to the results of the study, a positive relationship between pharmaceutical expenditure and economic growth was identified.