Carl Schmitt'in politik felsefesi üzerine bir inceleme
A study on Carl Schmitt?s political philosophy
  1. Tez No: 303714
  2. Yazar: MURAT ERTAN KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Mevcut çalışma, Carl Schmitt'in politik düşüncesini, hukuk ve siyaset bilimlerininkinden daha farklı bir ilgiyle konu edinmektedir. Plettenbergli düşünürün çağdaş politik felsefe sorunlarına nasıl dâhil edilebileceği bu ilgiyi ortaya koymaktadır. Çalışma Schmitt'teki politik kavramsallaştırmalara merkezi bir önem atfetmektedir. Tarafımızdan özel bir bağlamda ? alışıldık realizm tanımlarının dışında, politik realizm olarak tanımlanan bu kavrayış düzlemleriyle birlikte ele alınmaktadır. Daha çok bir kriz düşünürü olarak beliren Schmitt'in bu imgesine, çalışmada, iki bakış açısıyla yaklaşılmaktadır. Birincisi Schmitt'le birlikte politik-olanı ve nomosunu düşünmek. İkincisi ise onun karşısında onu eleştirerek düşünce üretmek. Schmitt'le birlikte Schmitt'e karşı olarak nitelendirilebilecek bu yöntem tezin şu hipotezini araştırmaktadır: Özgürlükçü bir politik realizm mümkün müdür? Tez, daha özelde, Schmitt realizminin politik felsefenin özgürlük problematiği ile hangi ölçülerde bütünleşebileceğini dert edinmektedir. Sınır-durum düşünürü olarak Schmitt hem politik özgürlüğün belirlenimlerinin ve imkânlarının sorgulanmasına izin vermektedir hem de özgürlük praksisinin niçin Schmittyen bir realizme sırt çeviremeyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that Carl Schmitt?s political thought ought to be identified political realism in its particular context. Two aspects will be emphasized on this conventional image of Schmitt, which gave him the reputation of a ?crisis theorist?: first, reflecting on the political with Schmitt and contemplating on his nomos, and second, fabricating new notions by criticizing him. The aim of this method ? thinking with Schmitt against Schmitt, is seeking evidence between Schmitt?s realism and contemporary political philosophy. Schmitt?s work is not only an opportunity to study the notion of political freedom, but also an indicator of parallelism between praxis of freedom and Schmitt?s realism.