Dünyada ve özel olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nde yaşam hakkı ve ölüm cezası sorunu
As a matter of the right to life and death penalty in the world, particularly in people's Republic of China
  1. Tez No: 303722
  2. Yazar: AYİNUER ABUDUKELİMU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, dünyada, ve özel olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nde yaşam hakkı ve ölüm cezası sorunu incelenmektedir. Çalışmamızda yaşam hakkı ve ölüm cezası sorununun dünya çapındaki gelişimi ışığında halen ölüm cezası uygulayan ülkeler arasında yer alan ve aynı zamanda ölüm cezası en yüksek sayıda infaz edilen ülke olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin uyguladığı ölüm cezasının özellikleri ve ölüm cezasının Çin Halk Cumhuriyeti'nde varlığını korumasının hukuki, tarihi ve etik nedenleri anlatılmaktadır. Çalışmamızda aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti'nin ölüm cezasının kaldırması yönündeki öneri ve görüşlerimize yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
My thesis argues death penalty and the right to life generally, but it aims to focus on death penalty and the right to life in People?s Republic of China. In my research, I tried to find out the characteristics of death penalty in China in the light of the developing of trend in the global scale. Death penalty is still quite common and is highly executed in China. I also tried to discuss reasons of existence death penalty and why death penalty has been carried out in China until now taking into consideration legal, historical, ethical perspectives. At the same time, my thesis will analyze abolition of death penalty in China with our proposal and opinion.