Aşağıdan Küreselleşme Hareketinin gelişimi: Dünya Sosyal Forumu örneği
From the below Advancement of Globalisation Movements: World Social Forum example
- Tez No: 303721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Ekonomik küreselleşme, vaat edilenin ve beklenenin aksine, 1990'lı yıllardan itibaren büyük ölçüde ekolojik ve ekonomik tahribatlar yaratmaya başlamıştır. Aynı yıllar, bu tahribatlara karşı çıkan toplumsal hareketlerin de giderek görünürlük kazanmasına ve küreselleşmesine, ortak bir hedef doğrultusunda ilerlemesine sahne olmuştur. Sosyolojik olarak incelendiğinde bu hareketlerin eskilerinden farklılaşan noktaları ve getirdikleri yenilikler göz ardı edilememektedir. Nihayetinde, XXI. yüzyıla girdiğimizde bu sosyal hareketlerin yerel direnişleri, yüzlerce farklı hedefteki örgütü, yüzlerce farklı ideolojiyi tek bir ortak düşmana, yani neo-liberal küreselleşmeye karşı bir araya getirerek evrildiği Dünya Sosyal Forumu çıkar karşımıza. Bu forum ideoloji ayırmamakta, hiçbir toplumsal hareketi dışlamamaktadır. Dolayısıyla ?tarihin sonu?nun müjdecisi olarak kabul edilen neo-liberal ekonomi politikalarını ve anlayışını karşısına alan ve içinde sayısız çeşitlilik barındıran bir harekete, seslerini birleştirerek daha gür çıkartabilecekleri bir ortak platform yaratmaktadır. Bu çalışma, forumun amacına ne derece sadık kaldığı ve yeni küresel egemenliğe gerçek anlamda bir karşı duruş oluşturup oluşturamadığı ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Unlike what has promised and expected, economic globalization has caused drastic ecologic and economic damages since '90s. In the meantime, social movements against those damages have become visible and global, moving forward in line with a common goal. Examined sociologically, it cannot be underestimated that those movements have different points and introduce a number of novelties when compared to the old ones. At the beginning of the 21st century, they transform into the World Social Forum in which they bring local resistances, hundreds of organizations with different targets and hundreds of different ideologies together against a single common enemy, the neoliberal globalization. The Forum neither favors any ideology nor discriminates any social movement. Accordingly, it creates a common space for movements opposing neoliberal economic policies and a neoliberal understanding as the precursor of“the end of history”right along with offering diversity where they will be capable of uniting and strengthening their voices. This study deals with the extent to which the Forum remains loyal to its objective and whether it is in a real opposition to the new global hegemony.