Örgüt içi politik davranışların örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi
The effect of political behaviors on the organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 303723
  2. Yazar: ÖZGE MEHTAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada, yöneticilerin örgüt içinde uyguladıkları politik etkileme davranışlarının, çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Literatürde, genellikle, örgütsel vatandaşlık davranışlarının öncülü olarak ele alınan özdeşleşme ve duygusal bağlılık değişkenleri, bu doğrultuda, bu çalışmada aracı değişkenler olarak ele alınmış ve yöneticilerin politik etkileme davranışlarının çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinin, aynı zamanda bu değişkenler aracılığı ile de ölçülmesi hedeflenmiştir.Bu doktora tez çalışmasında, Türkiye'deki İlaç Sektöründe faaliyet gösteren 10 işletmeden ulaşılan 265 çalışan ile anket araştırması yapılmıştır. Anket araştırmasının tek bir sektör dâhilinde yapılmasının nedeni, sonuçlar üzerinde etkili olabileceği düşünülen iç ve dış çevre faktörlerinin en aza indirilmesidir.Yapılan anket sonucunda elde edilen veriler, SPSS 18.0 ile analiz edilmiştir. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla SPSS programı aracılığıyla regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmada kurulmuş olan hipotezler yapılan analizler sonucunda doğrulanmıştır. Politik davranışların örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi yapılan analizlerle ortaya konulup böylece çalışmanın ana hipotezi kabul edilmiştir. Bununla beraber, örgüte duyulan özdeşleşme ve duygusal bağlılık değişkenlerinin, modeldeki aracılık etkilerinin ortaya konulduğu alt hipotezler de kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the effects of supervisors? or managers? political behaviors or so called influence tactics on employees? organizational citizenship behavior (OCB). In this study, organizational identification and affective commitment, which are mostly studied in the literature as the predictors of organizational citizenship behavior, have also been asserted to function as the mediators between managers? political behaviors and employees? organizational citizenship behavior. Thus, to measure the effects of the two mentioned mediators on the relationship between the independent and dependent variables are also other purposes of the study.In this study, survey method has been conducted with 265 employees from 10 companies operating in Turkish pharmaceutical industry. In order to minimize the effects of internal and external environmental factors on the results of the study, the survey has been conducted in one sector.Data taken by the questionnaires were analyzed using SPSS 18.0 program. Through this program, regression analysis have ben implemented to put forward the independent and mediator variables? effects on the dependent variable. The main hypothesis of the study indicating the effect of the managers? political behaviors on the employees? organizational citizenship has been accepted. The sub-hypothesis? which claimed there are mediator effects of organizational identification and affective commitment in the model are also accepted.