The effect of workplace political tactics on organizational citizenship behavior and task performance: The moderating role of perceptions of organizational politics
İş yerinde uygulanan siyasi taktiklerin örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş performansı üzerine etkisi: Örgütsel politika algısının moderatör rolü
  1. Tez No: 524648
  2. Yazar: TUĞBA GÜRBUĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA PINAR İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı; hiyerarşik taktik olan örgütsel yerleştirmenin ve bağlantı kurma taktiği olan destek oluşturmanın örgütsel vatandaşlık davranışlarına ve iş performansına örgütsel siyaset algısı moderatörlüğündeki etkisini araştırmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için, öncelikle politik taktik kullanımının örgütsel vatandaşlık davranışları ve iş performansı ilişkisinde örgütsel siyasi algının moderator etkisini ölçen bir model geliştirilmiştir. Daha sonra a) örgütsel vatandaşlık davranışları kapsamında örgütsel vatandaşlık davranışı-birey ve örgütsel vatandaşlık davranışı- örgüt b) iş performansı kapsamında rol içi davranışlar c) politik taktik kullanımı kapsamında hiyerarşik taktik olan örgütsel yerleştirme ve bağlantı kurma taktiği olan koalisyon kurma d) örgütsel politika algısı kapsamında bireysel düzeyde veri toplamak amacıyla bir anket düzenlenmiştir. Regresyon analizleri sonuçlarına göre örgütsel yerleştirme taktiğinin iş performansı ve örgütsel vatandaşlık davranışları-örgüt üzerinde etkileri olduğu görülmüştür. Analizler sonucu koalisyon kurma taktiğinin örgütsel politika algısı olması durumunda iş performansına etkisi olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel politika algısı olmaması durumunda ise bağlantı kurma taktiği olan destek oluşturmanın iş performansıyla ve örgütsel vatandaşlık davranışlarıyla anlamlı bir ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak örgütsel vatandaşlık davranışı-birey'in diğer değişkenlerle bir ilişkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the impacts of organizational placement as a hierarchical political tactic and coalition building as a networking tactic with the moderating role of perceptions of organizational politics on organizational citizenship behavior and task performance. In order to realize this purpose, a model for the moderating role of perceptions of organizational politics in the relationships between the use of political tactics and OCB and task performance was developed. Afterwards, a questionnaire for collecting data on following subjects was conducted: a) within the context of organizational citizenship behavior; OCBI and OCBO b) within the context of task performance; in-role behaviors c) within the context of political tactics; the use of organizational placement tactic as a hierarchical tactic and coalition building tactic as a networking tactic d) within the context of organizational politics perceptions. The results of regression analyses pointed out that there were important relationships between OCB, task performance and the use of political tactics with a moderating role of perceptions of organizational politics. According the results, the use of organizational placement tactic had an impact on OCBO and task performance. The analyses also showed that there was not a significant relationship between the use of coalition building tactic and both task performance and OCBO. However, a relation has occurred when POP got involved in the relationship. It has been determined that POP had a moderating role in the relationship between coalition building as a networking tactic and task performance. Finally, OCBI had a significant relationship with none of the variables.