Belediyelerde performans denetimi ve algılanması üzerine bir araştırma
A research on performance audit and perception in municipalities
  1. Tez No: 303730
  2. Yazar: AHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Yerel yönetimlerde performans denetimi, son yıllarda üzerinde sıkça durulan konular arasında yer almaktadır. Yerel yönetimlerin daha etkin ve verimli çalışmasında performans denetiminin önemli bir unsur olduğu düşünülmektedir. Ancak performans denetiminin yerel yönetimlerdeki yeri ve işlevi beraberinde birçok tartışmayı da gündeme getirmektedir. Bu tartışmalar arasında yerel yönetimlerde performans denetimine ihtiyaç duyulup duyulmaması ilk sırayı oluşturmaktadır. Yeni bir olgu olan performans denetiminin yerel yönetimler üzerindeki yeri ve önemi bu nedenle incelenmesi gereken önemli bir konudur.Bu tartışmalar kapsamında hazırlanan çalışma, teorik ve uygulama olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümlerde, öncelikle performans denetimi olgusu incelenmektedir. İkinci olarak, yerel yönetimlerde performans denetimi ihtiyacını doğuran yeni kamu yönetimi yaklaşımı üzerinde durulmaktadır. Üçüncü olarak, dünyada ve Türkiye'de performans denetimi uygulamalarından örnekler verilmektedir. Son olarak, yerel yönetimlerde performans denetimine ilişkin yasal düzenlemeler incelenmiştir. Uygulama bölümde ise performans denetimi olgusunun yerel yönetimlerde çalışan personel tarafından algılanma düzeyini ortaya koyan bir anket çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance audit in local governments takes place among the topics that have been frequently emphasized in recent years. Performance audit is thought to be an important factor for effective and efficient operation of local governments. However, the place and function of performance audit in local governments has also brought about many discussions. Whether performance audit is needed in local governments or not takes the first place in these discussions.The study which was prepared within the scope of these discussions consists of four sections including theoretical and practical. In the theoretical sections, first, the phenomenon of performance audit is examined theoretically. Secondly, it is focused on new public management approach which gave rise to the need for performance audit in local governments. Thirdly, examples from performance audit practices in the world and Türkiye are given. Lastly, legal regulations concerning performance audit in local government is addressed. In the application section, a questionnaire study investigating the perceived level of performance audit by local government staff is presented.