Bir regülasyon modeli olarak kamusal taşıyıcılık
Common carriage as a regulation model
- Tez No: 303729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, İletişim Bilimleri, Economics, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmada, devletin yüzyıllardır vatandaşlarına ?temel hizmetler? olarak sunduğu kamu hizmetlerinin ve altyapı niteliği taşıyan yatırımların özel sermayeli şirketler tarafından sağlanması durumunda, bu iş alanlarının devlet tarafından nasıl düzenleneceği araştırılmış, bu konuda Amerika Birleşik Devletleri örneği incelenmiştir. Bir regülasyon modeli olarak Kamusal Taşıyıcılık ele alınmış ve bu modelin çeşitli hukuksal kaynaklardaki tanımlarından yola çıkılarak, Kamusal Taşıyıcılık'a dair genel ve kapsayıcı bir teorik çerçeveye ulaşılmaya çalışılmıştır. Modelin tarihsel gelişimi ele alınarak, politik ve iktisadi gelişmelerle olan etkileşimi ortaya konulmuştur. Modelin ortaya çıktığı alan olan taşımacılık ve ulaştırmadaki kullanımı ve iletişim ve telekomünikasyon sektöründeki uygulamaları ayrıntılı olarak incelenmiş ve diğer alanlarındaki kullanımlarından söz edilmiştir. Modelin, Anglo-Amerikan literatürde şu ana kadar incelenmiş olan hukuki ve iktisadi yönünden ziyade, sosyal ve siyasi yanları ele alınmıştır. Bununla modelin toplumsal ve kalkınmaya yönelik ekonomi-politik bir araç niteliği taşıdığı gösterilmiştir. İzleyen bölümde, Kamusal Taşıyıcılık regülasyonunun uygulamasını gerçekleştiren bağımsız idari otoritelerin yapısı ve faaliyetleri ele alınarak, sonuç bölümünde kısaca üçünü dünya için sağlıklı Kamusal Taşıyıcılık modelleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, regulation means of public services which state offers to its citizens since centuries as ?essential services? and investments defined as infrastructure have been studied when these businesses are provided by private enterprises. In this context, the case of the United States has been investigated. The study specifically deals with the Common Carriage as a regulation model. Looking through various definitions of the model in legal literature, it endeavors to reach a comprehensive theoretic framework on the Common Carriage. The historical development of the system is presented and its interaction between political and economic circumstances are introduced. The usage of the model in transportation, in which it came into existence, and its application in communications business are dealt with in detail. In addition to these main sectors, uses of the system in other fields are shortly looked over. Rather than the legal and economic aspects of the model which have been in spotlight in Anglo-American scientific literature, the main emphasis is put on its social and political aspects. Thereby, it is demonstrated that the model plays a crucial role in national development and social welfare. In the following title, structure and operations of regulatory agencies which implement the Common Carriage regulation are analyzed. In the conclusion chapter, developmentally helpful models of Common Carriage for the third world are briefly discussed.