Bir kültürlerarası iletişim incelemesi: Erasmus Programı ile Avusturya'ya giden Türk öğrencilerinin yaşantı ve beklentileri üzerine yapılan odak grup çalışması
An intercultural communication study: Focus group research on the life and expectations of Turkish students who went to Austria with Erasmus Program
  1. Tez No: 303731
  2. Yazar: FATİH GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA GÖRPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Erasmus programı ile Avusturya'ya eğitim görmeye giden Türk öğrencilerin program süresince yaşantılarını, programla ilgili algılarını incelemektedir. Ayrıca öğrencilerin yaşadıkları etkileşimler sayesinde kültürlerarası iletişime yaptıkları katkıları incelenmektedir. Bu inceleme temel olarak, Erasmus programının öğrencilerin beklentilerini ne derecede karşıladığını ve onların programla ilgili amaçlarına ulaşıp ulaşamadıklarını belirlemeye çalışmıştır. Ayrıca, çalışmada öğrencilerin kültürlerarası etkileşimler neticesinde yaşadıkları olumlu ve olumsuz deneyimlerini ve bu deneyimler sonucunda programa katılan öğrencilerin tavır ve düşüncelerinin ne derece değiştiği ile birlikte, karşı tarafın tavır ve düşüncelerini ne derecede değiştirdikleri incelenmiştir. Bu çalışmada, programa katılan bireylerin önyargılar ve stereotipler sonucunda oluşmuş karşıt düşünceleri ne yönde ve nasıl değiştirdikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma sonunda Erasmus programının ve programa katılan Türk öğrencilerin kültürlerarası iletişime yaptığı katkılar değişim programı çerçevesinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This case study investigated what perceptions outgoing Turkish students have of their Erasmus exchange experience in Austria. Besides, the study has examined contribution of them on intercultural communication as a result of interaction with others. The study basically has tried to perceive if Erasmus program has fulfilled the expectations of the students and if the students have reached their individual goals related with this program. Apart from this, this study made an effort to explore negative and positive experiences of the students and as a result of these experiences if there is any changes about their thoughts and views and also if they succeeded to their change thoughts and views of people from other culture. This study tried to find out if students who have participated in this program, have changed their negative opinions based on prejudices and stereotypes into positives and if so, how they managed. Study eventually presented the contributions of Erasmus program and Turkish participants on the intercultural communication field in the perspective of exchange program.