Kuruluş yeri seçimi probleminin çözümünde meta sezgisel algoritmalar
Application of meta-heuristic algorithms to facility location problem
- Tez No: 303732
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Günümüzde küreselleşen ve rekabetin sürekli olarak arttığı ortamda organizasyonların yaşamlarını devam ettirebilmelerinde başarılı bir tedarik zinciri yönetimi stratejisi vazgeçilmez hale gelmiştir. Organizasyonların giderlerinin önemli bir kısmını tedarik zinciri içerisindeki taşımalardan ortaya çıkan maliyetler oluşturmaktadır. Bu sebeple organizasyonların stratejik kararlarından birisi olan kuruluş yeri seçimi, tedarik zincirinin performansını ve maliyetlerini doğrudan etkileyen bir konudur. Kuruluş yeri seçimi problemine güncel metotlarla çözüm yaklaşımı geliştirilmesi bu aşamada oldukça önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada hizmet veren tesisler ve talep noktaları arasındaki taşımalardan dolayı ortaya çıkan maliyetlerin minimize edilmesini amaçlayan kuruluş yeri seçimi problemlerinden p-medyan problemi üzerinde durulmuştur. P-medyan kuruluş yeri seçimi probleminin çözümünde görece olarak yeni meta sezgiseller olan parçacık sürü optimizasyonu, diferansiyel gelişim algoritması ve yapay arı kolonisi algoritması kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda sözü edilen üç meta sezgisel algoritma kullanılarak geliştirilen modeller problemin çözümü için uygulanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s globalized and increasingly competitive environment, organizations? need to implement successful strategies for supply chain management has become indispensable. Transportation costs within the supply chain comprise an important part of the organizations? expenses. For this reason, the strategic selection of location is an issue that directly affects supply chain performance and costs. At this stage, it becomes very important to apply the latest and the best methods to the facility location problem. The focus of this study is the p-median problem, one of the location allocation problems aimed at minimizing the costs arising from shipments between facilities and demand points. The latest meta-heuristic techniques such as particle swarm optimization, differential evolution algorithm, and artificial bee colony algorithms are used for solving p-median problem. The study concludes with comparison of the computational results obtained from the application of these three meta-heuristic algorithms to the p-median problem.