İngiliz seyyahlara göre XVII. yüzyılda Akdeniz ve Akdeniz limanları
Mediterranean and Mediterranean ports in the XVIIth century as reflected in the contemporary English travel accounts
  1. Tez No: 303741
  2. Yazar: HİKMET NAZLI PİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
17. yüzyıl, Akdeniz havzasındaki devletlerin insanları ile havza dışındaki devletlerin insanlarının çeşitli vesilelerle karşılaşmalarının arttığı bir yüzyıldır. Devletlerarası büyük deniz savaşlarının yaşanmadığı ancak korsanlık faaliyetlerinin arttığı, ticari, siyasi ve, kültürel olayların iç içe geçtiği bir yüzyıldır. Bu durumu, birincil tanıkların gözleriyle görmemizi sağlayan seyahatnamelerin Akdeniz hakkında vermiş olduğu bilgiler, bu tezin konusudur. Seyahatname yazma tekniğinin Avrupa'da geliştiği ve bu tekniklerle ilgili kalıpların entellektüel çevrelerde yaygın kabul gördüğü 16. yüzyılın son yılları ve 17. yüzyılın tamamında yazılmış İngilizce seyahatnamelerden seçilen örnekler bu tezde incelenmiştir. 17. yüzyılda Akdeniz dünyasının İngilizler tarafından nasıl algılandığı incelenerek söz konusu dönemde Akdeniz dünyasının özelliklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Giriş bölümünde 17. yüzyılda Akdeniz'de İngilizler'in bulunma nedenleri ve seyahatnamelerden bahsedilmiş, birinci bölümde seyyahların biyografileri, seyahat amaçları ve seyahatlerini yazıya dökme amaçları, ikinci bölümde seyyahların Akdeniz'deki seyahatleri sırasında karşılaştıkları tehlikeler, üçüncü bölümde ise seçilmiş bazı limanlara dair görüş ve tespitleri ele alınmıştır.?
Özet (Çeviri)
Seventeenth century witnessed a rise in the encounters between the people of the Mediterranean world and those of outside it. It is the century in the Mediterranean history, which there were no great sea wars between the rival state powers. However it is the era that piracy increased, and commertial, political as well as cultural events were all interwoven. The subject of this thesis is to make a survey of the information about Mediterranean as reflected in the travel accounts being texts created by the eye witnesses of the said era. The thesis covers the selected examples of the English travel accounts of the last years of the 16th. century and whole of 17th. century. It is the analysis of selected travel accounts created in the said period when travel writing techniques were highly developed and the rules of travel writing were highly appriciated in the English intellectual circles. By making use of this subject matter the thesis aims to draw a general picture of the 17th. century Mediterranean as reflected from the perspectives of the English travelers. In the introduction the motives of English for coming into Mediterranean world and the travel accounts are covered. Chapter I, examines the biographical information of the travelers as well as their aims of traveling and the reasons which lie behind their writing of their accounts. Chapter II, analyses the difficulties of Mediterranean voyage whereas Chapter III examines the ideas of the travelers about the selected ports.?