Basel II Standartları bağlamında Türkiye ve Arnavutluk bankacılık sektörlerinin incelenmesi, Arnavutluk'da uyumlaştırma uygulaması
Analysis of Turkish and Albanian banking sectors in the context of Basel II Framework, application of adaptation in Albania
  1. Tez No: 303742
  2. Yazar: BESİANA ZYFİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda dünya genelinde ortaya çıkan finansal krizlerin altında bankacılık faaliyetlerinin yatması bu alanda yeni düzenlemelerin yapılmasını gerektirmiştir. Avrupa Birliği 1988 yılında bu düzenlemelerin birincisi olan Basel 1 Uzlaşısını yayımlamıştır. Bu uzlaşı bankaların faaliyetleri düzenleme konusunda ortak bir noktada buluşmalarına yönelik ilk çalışmalardan biridir. Globalleşmenin etkileriyle birlikte bankalar daha karmaşık hizmetler sunmaya başladı. Bu karmaşık hizmetler değişik riskleri de beraberinde getirdi. Bu yüzden bu riskleri öngörebilme, yaklaşık olarak hesaplayabilme ve önleyebilme gibi bazı ihtiyaçlar doğdu. Bu bağlamda Avrupa Birliği Basel 2 adı altında ikinci bir uzlaşı yayımladı. Basel 2 Uzlaşısı bankacılık sistemine piyasa disiplini ve denetim otoritesinin incelenmesi gibi hususları ekleyen ve önemli değişiklikler öneren bir süreçtir. Bu uzlaşıda beklenen risklerin yanında beklenmeyen riskler için de asgari sermaye ayrılması öneriliyor. Bu çalışmanın birinci bölümünde Basel 1 ve Basel 2 Uzlaşılarının olumlu ve olumsuz yönleri ve doğurabilecekleri sonuçlar incelenmiştir. Sonraki bölümlerde ise Türkiye ve Arnavutluk bankacılık sektörleri incelenmiş ve bu sektörlerin Avrupa Birliği bankacılık sektörüne uyumu tartışılmıştır. Uygulama kısmında ise Arnavutluk bankacılık sektörünün Basel 2 Standartları bağlamında bu değişikliklere hazır olup olmadığı araştırılmıştır. Arnavutluk?daki bankaların nicel ve nitel bazı özellikleri ve günümüzün finansal ortamına ayak uydurup uyduramayacakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Banking activities were lying under almost all the financial problems which have shown up in these last years all over the world. Because of this, it has become necessary to make some regulations in this sector. European Union publicated in 1988 the first of these regulations called ??Basel 1 Framework??. This framework is one of the first temptations of the banks in order to regulate their activities. As a result of globalisation effects banks started to offer some new services which were more complicated than the previous ones. These services caused also different risks. Because of this it became necessary to foresee, calculate and prevent these risks. So European Union publicated the second framework called ??Basel 2??. The Basel 2 framework is a process which requires many changes and it adds to the banking sector components as market discipline and supervision of the control authorities. This framework advises to save minimum capital for unexpected risks as well as for the expected ones. In the first section of this thesis there are included some researches related to the advantages and disadvantages of Basel 1 and Basel 2 frameworks and their effects.While in the other sections take part some discussions related to the Turkish and Albanian banking sectors and their adoption to the European banking sector. In the application part I made a research about the fact whether the Albanian banking sector is ready for the application of Basel 2 framework. In this section there are investigated some quantitative and qualitative characteristics of the Albanian banking sector and also the fact whether it is ready to fit to today?s financial atmosphere.