Tiyatro edebiyatında ?kelebek kadınlar?
Butterfly women in drama
  1. Tez No: 303740
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. SUAT N. ÖZTURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyunculuk Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kadın kendi seçimlerinin sonuçları ile baş etmek zorunda kalan bir birey midir? Yoksa kaderin oyununun çaresiz bir parçası mı? Ölümcül sonuçları olsa da tutkularının peşinden gitmek ?kelebeğin ışığa uçması? gibi kaçınılmaz mıdır? Bu sorulara cevap arayan bu çalışmada kadın kimliğine yön veren tarihsel süreçleri gözden geçirerek, özgürlük ve zorunluluk kavramlarını irdeleyerek, kadınların hangi tuzaklara düştükleri, bu tuzaklarda nasıl parçalandıkları incelenecek, kendilerine özgü doğalarına kavuşacakları dönüşüm kelebek metaforuyla gösterilecektir. Tiyatro Edebiyatında, ürkütücü seçimleri ile dikkat çeken yedi Kelebek Kadın, yedi masal ile paralellik kurularak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Woman, is she an individual obliged to cope up with the consequences of her own choices? Or a desperate victim of the slings and arrows of outrageous fortune? Is it inevitable for her to chase up her pasions despite the fatal consequences, just as flying towards the light like a butterfly? Within this study in pursue of the answers to these questions, we shall anlyze, through a review of the historical processes steering the woman identity and by examining freedom and obligation concepts, in which traps women have been falling and how they got crashed in such traps and the metamorphosis, by which women would transform into their unique nature, shall be demonstrated via the butterfly metaphor. Seven Butterfly Women in Drama, attracting attention with their dreadful choices, shall be anlyzed by drawing analogies with seven tales.