İşverenin haklı nedenle fesih hakkı
Rescission right of employer with a rightful reason
- Tez No: 303747
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İşveren tarafından iş sözleşmesinin hangi hallerde haklı nedenle derhal feshedilebileceğinin incelendiği bu çalışmamızda üç ana bölüm yer almaktadır. Birinci bölümde, haklı nedenle derhal fesih kavramı üzerinde durularak, fesih hakkının özellikleri, hukuki niteliği, hangi tür sözleşmelerde bu hakkın kullanılabileceği, uygulama koşulları, `haklı neden' kavramının neleri kapsadığı ve fesih hakkının şekli üzerinde durulmaktadır. Çalışmamızın asıl konusunu oluşturan ikinci bölümde, işverenin hangi sebeplere dayanarak iş sözleşmesini haklı nedenle derhal feshedebileceği belirtilmekte; bu sebepler, İş Kanunu madde 25 sistematiği içinde `sağlık sebepleri', `ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri', `zorlayıcı sebepler' ile `işçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlık yapması' başlıkları altında incelenerek yargı kararları eşliğinde açıklanmaktadır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise, işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanma süresi ve bu sürenin ne zaman başlayacağı incelenmektedir. İş Kanunu'nda yer almamakla birlikte son zamanlarda gerek doktrinde gerekse de Yargıtay kararlarında görmeye başladığımız ve son olarak 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan yeni Borçlar Kanunu m. 417'de düzenlenen psikolojik taciz (mobbing) kavramına ve bu kavrama dayanarak işverenin haklı nedenle fesih hakkının doğacağı durumlara da kısaca değinilmektedir. Basın İş Kanunu, Deniz İş Kanunu, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu gibi 4857 sayılı İş Kanunu dışında düzenlenen, işverene haklı nedenle derhal fesih hakkı veren diğer hükümlere ise çalışmamızda yer verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in which the conditions of the rescission right of the employer with a rightful reason were examined, consists of three parts. In the first part of the paper, the concept of `immediate rightful rescission? will be emphasized and the features of the right of rescission, with which sorts of contracts this right could be exercised, the requisites of the application of this right, what the concept of `rightful reason? covers, form and the procedure of the right of rescission will be mentioned. In the second part of the study, which constitutes the main part, the conditions of the right of the rightful immediate rescission of the employer are indicated, and these reasons will be explained within the scope of the subtitles which are `consideration of health?, `the circumstances which are against moral code and bone fide principle and so forth?, `acts of god?, `absenteeism of the employee due to detention or arrest? of the Business Law Act Article 25. Besides, the jurisdictional decisions will be attached. In the last part of the study, the duration of the use of the employer?s rescission right and when that duration start are discussed in detail. The concept of psychological annoyance (mobbing) which we see in doctrin as well as in Supreme Court's decisions and finally will be inure in 1 July 2012 at new Code of Obligations to be arranged Article 417; but does not take part in Labor Law, was also mentioned briefly given the conditions of the rightful termination of the employer leaning back to this concept. On the other hand, the Acts other then 4857 numbered Labour Law like Press Business Law, Sea Labour Law, Collective Labour Agreement, Strike and Lock-out Law which have provisions about the immediate rightful rescission right of the employer, were not mentioned in this study.