Farklı değerleme yöntemleri ile firma değerlemesi ve İMKB otomotiv sektöründe bir uygulama
Business valuation using different valuation approaches and a practice in Istanbul Stock Exchange automotive sector
  1. Tez No: 303746
  2. Yazar: AYHAN KARAKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
1990'lı yılların başından itibaren firmaların öncelikli amacı olan firma karını maksimize etmek yerini firma değerini maksimize etmek amacına bırakmıştır. Firma yönetimleri, şirketin faaliyetlerini yönetirken karı maksimize etmek, maliyetleri minimize etmek gibi amaçları gerçekleştirebilecek yöntemlerin yerine firma değerini maksimize edecek yöntemleri araştırmaya başlamışlardır. Böylelikle firma değerini uygun şekilde ölçebilecek değerleme yöntemlerine ve bu değerlemeyi yapabilecek değerleme uzmanlarına ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, değer kavramından yola çıkılarak değerlemenin önemi, günümüzde kullanılan şirket değeri belirleme yöntemleri ve bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında, indirgenmiş nakit akışı analizi yöntemi, net defter değeri yöntemi ve karşılaştırılabilir firma değeri yöntemi kullanılarak örnek alınan şirketin değerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the early of 90?s, maximizing net profit which was the primary focus of companies, leaves its place to maximizing value. Instead of looking for new ways of maximizing net profit and of minimizing costs, top managers searched for methods of maximizing business value. Therefore, the need for valuation methods which qualified to represent business value properly and for valuation specialists raised up in the course of time. In this particular study, importance of valuation, contemporary business valuation methods and their both advantages and disadvantages have been studied in consideration to ?value? concept. The research part aims calculating business value of the company using discounted cash flow method, net book value method and comparable firm method.