Mesleki rollerin seçiminde kültürel etkenler: köçek örneği
Cultural factors influencing the choice of professional roles: The example of köçek
- Tez No: 303748
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN AKKAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Sosyo-kültürel ve ekonomik değişimlere bağlı olarak bireylerin meslek seçimlerinde zaman içerisinde bir takım değişimler yaşanması kaçınılmazdır. Öncesinde yaygın olan kimi meslekler yavaş yavaş azalmakta veya tamamen tükenmekte iken, popüler olmayan ya da daha önce hiç var olmamış kimi mesleklerin tercihinde hızlı bir artış yaşanabilmektedir.Kişilerin meslek seçimlerinde en önemli etkenler ekonomik ve sosyal olup, ailenin kişinin mesleğe yönelmesinde etkisi kuşkusuz çok büyüktür. Çoğu kültürde bireyler ebeveynlerinin mesleğini devam ettirmekte ya da ebeveynlerinin istediği bir işi yapmaktadırlar.Bu çalışmada, kişilerin mesleki yönelimlerindeki kültürel etkenler, köçeklik mesleği üzerinden incelenmiş ve erkeği ön plana çıkaran bir kültüre sahip olan toplumumuzda kadınlara yönelik olarak görülen kimi dans figürlerinin erkek dansçı olan köçekler tarafından nasıl olup da yapıldığı ve toplum tarafından kabul görüldüğü üzerinde durulmuştur. Çalışmada mülakat ve katılarak gözlem tekniği uygulanmış olup, elde edilen veriler istatistiki olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the socio-cultural and economic changes, it is inevitable for individuals to go through a change of professional choice in the course time. While some professions, which were previously widespread, may gradually become scarce or completely disappear, there may be a boost in the choice of some professions which were not popular or which have never existed before.The most important factors influencing people?s choice of profession are economic and social and there is no doubt that the family has very big influence on the individual?s aiming for a profession. In most cultures, individuals pursue their parents? profession or do the job that their parents want.In this study, the cultural factors influencing peoples? career choices were studied through the profession of ?kocek? and emphasis was put on the fact that although some dancing figures were considered feminine in our society, which features man how come they are performed by koceks, the male dancers, and that it is accepted by the society. Interview and participation observation technique was used in this study and the data obtained were statistically analyzed.