Örgüt ikliminin işle bütünleşme üzerine etkisi ve bir araştırma
Effects of organizational climate on work engagement
- Tez No: 303751
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZEKİ SADULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Örgüt iklimi ve işle bütünleşme konularında yapılan çalışmalarda, örgüt ikliminin olumlu olmasının ve işle bütünleşmiş çalışanlara sahip olunmasının örgüt açısından istenen sonuçlar çıkardığı ortaya konulmuştur. Literatürde örgüt iklimi kavramı motivasyon ile ilişkilendirilmiştir, dolayısıyla örgüt ikliminin motivasyonel bir kavram olan işle bütünleşme üzerinde etkisi olabileceği düşünülmektedir. Bu sebeple çalışmada çalışanların algıladığı örgüt ikliminin işle bütünleşmelerine bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma İstanbul'da çelik boru sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette gerçekleşmiş ve beyaz yakalı çalışanlara anket uygulanmıştır. Örgüt iklimini ölçmek amacıyla Litwin ve Stringer'ın (1968) örgüt iklimi ölçeği (LSOCQ), işle bütünleşmeyi ölçmek amacıyla Schaufeli' nin (2006) işle bütünleşme ölçeği (UWES) kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre örgüt iklimi ile işe bütünleşme arasında orta dereceli bir ilişki olduğu ve örgüt ikliminin işle bütünleşme üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu belirlenmiştir. Örgüt ikliminin boyutları açısından ise, başarıya olan inanç boyutunun işle bütünleşme üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğu görülmüştür. Demografik değişkenler açısından bakıldığında ise, örgüt ikliminin demografik değişkenlere göre farklılık göstermediği görülmüştür. Ancak örgüt ikliminin boyutlarından olan başarıya olan inanç boyutunun medeni durum değişkenine göre ve samimiyet boyutunun iş yerinde bulunulan pozisyona göre farklılık gösterdiği görülmüştür. İşle bütünleşmenin ise medeni durum değişkenine göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Research investigating the relationships between organizational climate and work engagement indicate that the positive relationship between these two variables lead to desired outcomes for organizations. In literature, organizational climate explained as concept which is based on motivation, so that it may have effects on work engagement as a motivational concept. The relationship between organizational climate and work engagement is investigated in this study. Research is conducted in steel pipe sector and questionnaires are received from white collar employees. Litwin and Stringer?s organizational climate scale (LSOCQ) and Schaufeli?s work engagement scale (UWES) are used as research instruments.Results show that organizational climate and work engagement are moderately correlated and organizational climate has a positive effect on work engagement. Belief in success as a dimension of organizational climate has the largest effect on work engagement. In terms of demographic variables no significant difference exists according to organizational climate. Statistically significant differences were found between single and married participants according to their belief in succes and work engagement attitudes. Warmth, as a dimension of organizational climate differs significantly across job positions.