Örgüt ikliminin inovatif davranış üzerindeki etkisinde işe adanmışlığın aracı rolü
The role of work engagement between the relationship of organizational climate and innovative behavior
- Tez No: 839641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüz iş dünyasında değişim ve yeniliğe olan ihtiyaç artmakta, işletmeler arasındaki rekabet ise yoğunlaşmaktadır. Yoğun rekabet ortamında işletmeler; hedeflerine, inovasyona ve inovatif davranış sergileyen çalışanlarına verdikleri önem ile ulaşabileceklerdir. Bu durum, inovatif davranış sergileyen çalışanların ve inovatif davranışı destekleyen çalışma ortamının özelliklerine ilişkin ilgiyi artırmaktadır. Bu doğrultuda inovatif davranışa eşlik eden heyecanı ve isteği destekleyecek ve ödüllendirecek bir örgüt iklimin yapılandırılması da önem kazanmıştır. Mevcut araştırmalar, işe adanmışlığı yüksek çalışanların, kendilerini işe kaptırmaya eğilimli olduklarını, yeni ve yaratıcı fikirleri hevesle aradıklarını ve gerçekleştirdiklerini ortaya koymaktadır. Bu adanmışlık duygusunun inovatif davranış üzerinde pozitif bir etkisi olması muhtemeldir. Bu çalışmanın amacı örgüt iklimi ve inovatif davranış arasındaki ilişkiyi inceleyerek işe adanmışlığın aracılık etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda örgüt ikliminin inovatif davranışa etkisinde işe adanmışlığın aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for change and innovation in today's business world is increasing, while competition between businesses is intensifying. In this competitive environment, businesses can reach their goals and achieve innovation by placing importance on their employees who exhibit innovative behavior. This situation has increased interest in the characteristics of employees who demonstrate innovative behavior and the work environment that supports it. In this regard, the structuring of an organizational climate that supports and rewards the excitement and desire accompanying innovative behavior has become important. Existing research indicates that highly engaged employees tend to immerse themselves in their work, eagerly seek and implement new and creative ideas. It is likely that this sense of engagement has a positive impact on innovative behavior. The aim of this study is to examine the relationship between organizational climate and innovative behavior and to investigate the mediating effect of work engagement. Accordingly, the research has been conducted to achieve this objective. The research findings reveal that job commitment plays a mediating role in the impact of organizational climate on innovative behavior.