Sağlık iletişiminde mesaj tasarlamada kültürel faktörlerin rolü
The role of cultural factors about designing a message in health communication
- Tez No: 303757
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bir halkla ilişkiler faaliyeti olan sağlık iletişimi kampanyalarında doğru kanal ve doğru mesajların insanların hastalıklara yönelik risk algılarını arttırabileceği ve doğru davranışlar kazandırabileceği düşünülmektedir. Ancak sağlık iletişimi kampanyalarında hedef kitlenin sosyo-kültürel özellikleri yeterince araştırılmadan yürütülen kampanyaların amaçlanan etkiyi oluşturmayacağı bilinmektedir. Sağlık iletişimi kampanyalarında verilen mesajdan etkilenme düzeyinin sosyo-kültürel özelliklere göre farklılık gösterebileceğinin dikkate alınması gerektiği düşünülmektedir. Bu amaç ile yürütülen bu çalışma farklı şehirleri temsil gücü yüksek olduğu için İstanbul genelinde tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 3051 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulguların değerlendirilmesinde Ki-Kare testi, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been thought that as a public relations activity in health communication campaigns, correct channels and correct messages can promote people?s perception of risks about illnesses and can change their behaviors. But without analysis socio-cultural factors of target audience in health communication campaigns there can?t be an efficacy. Socio-cultural factors are the major characteristics for health communication campaigns. This study?s sample is consisted of people (n=3051) living in Istanbul. Istanbul is an example of different cities in Turkey because of the amount of migration. Participants were chosen by the method of random sampling. For the evaluation of findings chi-square, t test, anova and correlation test were used.