Interest free banking and the bases of their resistance to financial crises
Faizsiz bankacılık ve finansal krize karşı dayanıklılığı
  1. Tez No: 303758
  2. Yazar: NIREIDA TOKLAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK GÖKÇE ADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İslami bankacılık olarak da adlandırılan faizsiz bankacılık, günümüzde dünya çapında ilgi uyandıran yeni bir kavramdır. Son küresel finansal kriz finansal sistemdeki yetersizlikleri açığa çıkartmıştır. Sistemi daha güçlü kılmak için yeni fikirler ve çözümler için arayışa girilmiştir. Bu tezde finansal krizlerden kaynaklanıp, bankaların dayanıklılığını ve zayıflığını etkileyen temel sebepler incelenmeye çalışılmıştır. İslami bankaların içinde çalıştığı çevrenin daha iyi anlaşılması için İslami bankaların Türkiye'de ve dünyada sunduğu temel hizmetler, tarihsel süreç ve günümüzdeki durum incelenecektir.Bu çalışmanın odak noktası, teorik olarak faizsiz bankacılığa dayanan İslami bankalardır. İslami bankaların sahip olduğu en önemli farklardan birinin faiz oranının kullanılmaması olduğu açıklanmaktadır. Bu çalışmada klasik bankalar ve İslami bankalar tarafından karşılaşılan faiz oranı şokunun etkileri Vektör Otoregresyon (VEC) metodu kullanılarak analiz edilmektedir. Bu modellerin deneysel bulguları faiz oranının, hem İslami bankalar hem de klasik bankaların mevduat ve kredi miktarlarındaki değişimlerde etkili olduğu sonucunu doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays Interest Free banking that also called Islamic banking is a new concept which has great interest around the world. The last global financial crisis has revealed a few shortcomings in the financial system. New search for ideas and solution for strength start to discover. This thesis tried to reviews the primary causes of the financial crises which influence banks strength and weaknesses. To better understand environment under which Islamic banks operate the history, current situation and major products and services that offered by Islamic Bank in Turkey and in the World are described.This study focuses on Islamic banks which theoretically relying on interest-free banking, to reveal their resistance to interest rate. It argues that one of the major differences of Islamic banks avoid interest rate. In this study we analyze and investigate the impact of interest rate shock held by conventional and Islamic banks, based on Vector Error Correction (VEC) methodology. The empirical findings of these models result that interest rate have influence the changes of deposits and loans of conventional banks as well as Islamic banks.