Kosova'nın AB'ye üyelik sürecinde uyum politikaları
Kosovo?s harmonization policies during the EU membership process
- Tez No: 303762
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Kosova'nın AB'ye üyelik sürecinde uyum politikaları incelenmiştir. Uyum politikalar dahilinde 2009, 2010 AB İlerleme Raporunda değinilen noktalar ve Kosova'nın AB yolunda kaydettiği ilerleme araştırılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde Osmanlıdan günümüze kadar Balkanlar ve Kosova konusu incelenmiştir. Sözkonusu bölümde Kosova'nın Osmanlı sonrası dönemde ve Yugoslavya döneminde geçtiği ekonomik ve siyasi aşamalar ve NATO müdahalesine kadar olan dönem göz önüne serilmiştir.İkinci bölümde ise ekonomik yapı, işgücü, istihdam, yabancı yatırımlara değinilerek yatırım olanakları incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde Kosova'nın AB üyelik sürecinin değerlendirilmesi çerçevesinde, ekonomik kriterler ve Avrupa standartları, ilerleme raporunda yapılan temel uyarılar, Batı Balkan ülkelerinde ve özellikle Kosova'da Avrupa Birliği üyeliği yönünde kaydedilen ilerleme incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Kosovo?s harmonization policies during the EU membership process. Within the harmonization policies, subjects referred to and Kosovo?s progress in 2009, 2010 EU Progress Report is studied.In the first part of this study, the issue of Balkans and Kosovo in the period starting from Ottoman rule until today is analyzed. The part in question, unfolds Kosovo?s economical and political processes in post-Ottoman and Yugoslavian periods as well as the period covering until NATO intervention.The second part analyzes the investment opportunities by touching upon the economical structure, labor force, employment, foreign investments.In the third part of the study, within the context of assessing Kosovo?s EU membership process, economic criteria?s and European standards, principal remarks put forward in the Progress Report, progress made in Western Balkan countries and especially Kosovo towards European Union membership were analyzed