Flüt tekniğinin çağdaş anlayışla incelenmesi
Dealing with the flute technique within a contemporary point of view
  1. Tez No: 303761
  2. Yazar: AYLİN ÖZER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. H. HALİT TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada flütün tarihsel gelişim süreciyle başlayıp, Yunan, Roma, Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarında flütün kullanımından bahsedilmiş ayrıca, Barok, Rönesans, Klasik ve Romantik dönemlerde flütün yeri ve teknik gelişimi incelenmiştir. Flüt ailesinden bahsedilerek Alto, Pikolo, Bas flüt resimlerle örneklenmiştir. Bir flüt seçilirken yapılması gerekenlere değinilmiş, flütün bakımı ve korunması hakkında bilgiler verilmiştir. Günümüz anlayışı ile ton, artikülasyon, vibrato, nefes ve duruş gibi konulara değinilmiş, bilinen klasik parmak pozisyonlarına alternatif örnekler verilmiştir.Sonrasında tezin ana konusu olan flütün çağdaş anlayışla incelenmesi konusu ile devam edilmiş ve ?Avant-garde? çalım ve yazım teknikleri incelenmiş, örneklendirilmiş ve öneriler sunulmuştur. Son olarak çağdaş flüt repertuarından örnekler seçilerek, günümüz bestecileri ve eserleri örneklendirilmiştir.Bu tezin ana amacı flüt tekniğini günümüz anlayışıyla incelemenin yanı sıra, çağdaş flüt repertuarı ile ilgilenen yorumculara, karşılaşabilecekleri çalım ve yazım tekniklerini örneklerle anlatarak çözümlemeler getirmektir.Bu tezin içerisinde var olan araştırma ve çalışmaların, klasik çalışma tekniklerini bilen yorumculara kaynak olacağı kanısındayım.
Özet (Çeviri)
In this study, beginning with the historical development of the flute,it is mentioned that the usage of the flute in the civilisations of Greek, Roman, Egyptian and Mezopotamian and in addition to this, it is analysized the importance of the flute and its progress during Baroque, the Renaissance, Classical and Romantic periods.After that it is kept going with the subject of dealing with the flute within a contemporary point of view and analysized `Avant-garde? performing and writing techniques that they are illustirated and presented some suggestions for the matter.The fundamental purpose of this thesis, right alongside with dealing with the flute within a contemporary point of view, is that to find some solutions and to present some illustirations and solutions for the encountered performing and writing techniques for the performers having an interest in contemporary repertoire.I personally think that the researches and studies within this thesis are going to be a fruitful source for the performers knowing the classical performing techniques.