Hizmet kayırmacılığı ve Türkiye'de kamu yatırımlarının dağılımını belirleyen faktörler
Pork barrel and factors determining the allocation of public investment in Turkey
  1. Tez No: 303772
  2. Yazar: SEVİNÇ YARAŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KİRMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1987-2001 yılları için Türkiye'deki kamu yatırımlarının tahsisinde etkili olan ekonomik ve politik faktörleri araştırmak ve hizmet kayırmacılığının varlığını analiz etmektir. Çalışmada, hizmet kayırmacılığının kapsamına ve hizmet kayırmacılığının belirleyicilerine değinildikten sonra, kamu yatırımlarının seçim çevrelerine tahsisindeki hizmet kayırmacılığının varlığı ampirik olarak test edilmiştir. Yapılan ampirik analizde ?Dinamik Panel Veri Modelleri? kullanılmış ve 1987-2001 dönemi için üç ayrı model tahmin edilmiştir. Tahmin model sonuçlarına göre, kamu yatırımlarının seçim çevrelerine tahsisinde ekonomik ve politik faktörler önemlidir. Ayrıca ampirik bulgular, Türkiye'de hizmet kayırmacılığının varlığını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the economic and political factors that affect the allocation of public investments in Turkey and analyze the presence of pork barreling for the years 1987-2001. In the study, after examining the determinants and content of the pork barrel, the existence of the pork barrel in the allocation the public investments to electoral districts are tested empirically. In the empirical analysis, three different models are estimared for the period 1987-2001 by using Dynamic Panel Data Models. According to the findings, the economic and political factors are important in the allocation of public investment to electoral districts. In addition, the results also reveal the existence of the pork barrel in Turkey.