Türkiye'de siyasal yozlaşma
- Tez No: 87505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTZER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
117 ÖZET insanlar hayatlarını kolaylaştırmak ve öngörülebilir riskleri azaltmak için tarihsel süreç boyunca, iyi ve etkin işleyen bir sistem yani devleti kurma çabası içinde olmuşlardır. Toplum adına karar veren, uygulayan devletin yapısı, her toplum için farklı şekillerde gerçekleşmiştir. Devlet işlerini düzenleme ve yürütme faaliyetlerine ise siyaset denilmektedir. Devletin başında bulunan yöneticiler ve siyasetçiler bu faaliyetleri yerine getirirken bozulmalara ve yozlaşmaya neden olabilmektedirler. Siyasal süreçte meydana gelen bozulmalara ise siyasal hastalıklar denilmektedir. Zamanı ve coğrafyası olmayan yozlaşma, kamusal alanda“kamu aleyhine”özel çıkar sağlama sürecini ifade eder. Yozlaşma tarihin her döneminde görüldüğü gibi bütün toplumlarda yaşanabilen bir olgudur. Günümüzde ise yozlaşma genellikle azgelişmiş yada gelişmekte olan ülkelerde yaygınlık göstermektedir. Siyasal yozlaşma, siyasal karar alma sürecinin oluşumu ve işleyişinde başlıca dört aşamada ortaya çıkar. Seçim, yasama, yürütme ve yargı aşamasında olmak üzere dört aşamada ortaya çıktığı görülmektedir. Siyasal yozlaşmanın rüşvet, zimmet, adam kayırmacılık, patronaj, hizmet kayırmacılığı, oy ticareti, lobicilik, rant kollama, kamu sırlarını sızdırma ve siyasal dalavere gibi belirtileri bulunmaktadır. Türkiye'de çok partili döneme geçildiğinden bu yana görülen siyasal yozlaşma, 1980'den sonra artış trendine girmiş, günümüzde ise yaygınlık kazanmıştır. Türkiye'de bugün siyasal hayatımız tam bir yozlaşma içindedir. Cumhuriyet tarihimiz boyunca anayasamızın belli zamanlarda değiştirilmesi ise yozlaşmayı önleyememiştir. Türkiye'deki siyasal hayatın yozlaşmasında Siyasal Partiler Kanunu ve seçim sistemi önemli rol oynamaktadır. Siyasal partilerde lider otoritesi hakim olmakta, milletvekili seçimleri ise halkın tercihleri doğrultusunda değil liderlerin tercihleri yönünde gerçekleşmektedir.118 Ülkemizde toplumsal etik değerlerin bozulması; mevcut demokratik sistemin katılımcı bir şekilde işletilmemesi ve demokratik sistem içinde denetim mekanizmasının geliştirilmemesi, siyasal yozlaşmanın temel nedenlerini oluşturmaktadır. Türkiye'de devletin, toplumun ve demokrasinin yozlaşmasına rağmen sorunun çözümlenmesi yolunda yeterli düzeyde yönetsel, hukuksal ve kurumsal önlem alınmamaktadır. Yeterli siyasal ve toplumsal irade altında yozlaşmanın önlenmesi mümkün iken, konu, bilimsel ve siyasal zeminlerde yeterli ölçüde incelenmemekte, tartışılmamaktadır. Uzun yıllar yozlaşma ortamında yaşayan toplumda, telafisi mümkün olmayan sosyal yaralar açılmakta, devlete olan güven sarsılmakta, umutsuz, karamsar bir psikolojik çöküş süreci yaşanmaktadır. Türkiye'de yozlaşmayı önlemek ve ortadan kaldırmak için biran önce demokratik sistem içinde, mevcut katılım ve denetim mekanizmalarını güçlendirmek zorundadır. Mevcut Siyasi Partiler Kanunu, seçim sistemi, ihale kanunu, teşvik politikası, anayasa, personel rejimi, ücret sistemi, devletin muhasebe sistemi, memurların ve milletvekillerinin yasal koruyuculukları, yargı sistemi gibi aksaklık görülen bütün unsurların yeniden gözden geçirilmesi hayati önem taşımaktadır. Haksızlık ve yolsuzluklar karşısında susmayan bir toplum ile yüksek vasıflara sahip dürüst siyasetçiler, yozlaşma yaşayan toplumları, bulundukları bataklıktan çıkarabilirler. Siyasal yozlaşma insanın var olduğu zamandan günümüze kadar görülmüş ve yaşanmıştır. Bundan sonra da muhakkak tüm toplumlarda görülen bir olgu olacak, toplumlarda, siyasal çevrelerde ve bilim adamları tarafından daima tartışılacak, zaman ve mekana bağlı olmayan bir olgudur.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY Man has always tried hard to find a beneficial and effective system, that is, state in order to make his life easier and reduce the prospective risks throughout the history. The structure of the state which makes and puts decisions into practice on behalf of the public has been formed in different ways by every individual society. The facilities of organisation and administration are called politics. Administrators and politicians who are at the power may sometimes cause disorder and corruption while, performing their duty. Not having a certain time and location, corruption means a process of exploitation“against the public”for themselves. Corruption is a common concept of all societies since witnessed in the span of history. Yet today, it has been encountered widely in underdeveloped or developing countries. Political corruption is formed in four main steps during the process of making and performing political decisions. These four steps are Electoral Political Corruption, Legislative Political Corruption, Administrative Political Corruption and Judicial Political Corruption. Political Corruption includes different items such as nepotism, patronage, pork-barrelling, logrolling, influence peddling, rent seeking, denouncing and political manipulation. Having been witnessed after accepting various parties in the elections in Turkey, political corruption became to increase after 1980 and highly widened today. Our political life is really in corruption in our country. Despite the fact that the constitution has been changed three times so far from the foundation of the Republic of Turkey, corruption hasn't come to an end. The Law of Political Parties, and the system of elections play a major role in the corruption of political life in Turkey. The authority of elections of Orepresentatives are performed according to their preference.120 The corruption of public moral values; failure in administrating the present democratic system covering the participation, and not developing a supervising mechanism in that system form the basic reasons for political corruption. In Turkey, despite the corruption of state, public and democracy, not enough precaution has been taken, an administrative, legal and institutional bases. This subject matter has not been examined and discussed an scientific and political stages whereas it is possible to prevent corruption with enough political and public consideration. In a society living in corruption for years, uncurable social damages are formed, a hopeless, pessimistic psychological corruption process is faced and people begin to become less depended on the state. Turkey should, at once, strengthen the present participating and supervising mechanisms in order to prevent and finish the corruption in the democratic system. It is vital to revise all the defected parts such as the law of political parties, the system of elections, the law of tender, the policy of incitement, the constitution, the policy of staff, the system of price, finance, the political rights of officials and representatives and the judicial system. A society objecting to the injustice and irregularity, and honourable politicians can prevent societies from getting deeper in the mud of corruption. Political corruption has been witnessed and encountered since the birth of man. It will, of course, be a concept seen in all societies and it will also be discussed by scientists and politicians on different stages, not necessarily in a certain time and location. ^SSSm^