Kırgızistan'da yatırımları teşvik edici vergi politikasının etkinliği
The efficiency of tax policy toward investment promotion in Kyrgyzstan
- Tez No: 303774
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşmada özel sektörün katkısını sağlamak, müteşebbislerin yatırım, ihracat ve benzeri ekonomik faaliyetlerde bulunma arzularını güçlendirmek amaçlarıyla devletin kullandığı araçlara teşvik denilmektedir.Teşvik edici vergi politikası, genel olarak, gelişmekte olan ülkelerde özel sektör yatırımlarını teşvik ederek ekonomik kalkınmayı gerçekleştirme ve ekonomik istikrarı sağlama gibi makroekonomik amaçların yanı sıra; bölgesel dengesizlikleri giderme, istihdamı artırma yönüyle ekonomik ve sosyal amaçlar taşımaktadır.Bu çalışmanın temel amacı Kırgızistan'daki uygulanan yatırımları teşvik edici vergi politikasının ne olduğu; uygulanan vergi teşvik politikası amaçlarının gerçekleştirilip gerçekleştirilemediği, gerçekleştiremiyor ise, bunun sebeplerinin ne olabileceği araştırılarak bir bütün olarak vergi teşvik sisteminin etkinliğini ortaya koymaktır.Tezde Kırgızistan'daki yatırım teşviklerinin gelişimi ve özellikleri belirtilerek, günümüzde uygulanan yatırımları teşvik edici vergisel düzenlemelerin açıklanması ve bunların etkinlik derecesinin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Incentives mean the instruments used by the state to encourage the entrepreneurs to involve economic activities such as investments and export, and thus to get the contribution of private sector towards economic and social development of a country.Tax incentive policies, in general, have macroeconomic aims such as encouraging the private sector investments and thus to realize an economic development in developing countries. In addition, it serves to solve the interregional inequalities and increase the employment possibilities.The main goal of this work is the show efficient use of tax policy encourages investment of the Kyrgyz Republic. Also is to show how the investment policy does work, if does not work what is the cause.In thesis indicated characteristics and development of investment incentives, also described tax regulations to encourage investments and assessed the degree of their activity.