Uluslararası makroekonomik politikaların koordinasyonu ve yayılımı: Türkiye örneği
International macroeconomic policy coordination and diffusion: The case of Turkey
- Tez No: 303775
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MERİH PAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Küreselleşmenin artması ile birlikte ülkelerin uyguladıkları politikaların sonuçları sadece uygulayan ülkeyi değil, ekonomik ve siyasi olarak ilişkide olduğu ülkeleri de etkilemeye başlamıştır. Özellikle II. Dünya Savaşı öncesi dönemde büyük ekonomilere sahip ülkelerde görülen olumsuzlukların, diğer ülkelere yansıması, savaş sonrası bunun önleminin alınmasını zorunlu kılmıştır. Bretton Woods toplantılarının altında yatan asıl nedenlerden biri de ülkelerin özellikle uygulayacakları kur politikaları ile ticari ilişkide oldukları ülkeleri dezavantajlı duruma düşürme ihtimallerini ortadan kaldırmaktı. Bu süreç daha sonra A.B.D., Almanya ve Japonya'nın yaptığı Plaza Anlaşması ile yeni bir şekil almış ve bugüne kadar farklı uygulamalarla sürmeye devam etmiştir. Çalışmada Uluslararası Makro Ekonomik Politika Koordinasyonun hakkında bilgi verilmekte uygulama alanları, kapsamı ve karşılaşılan engeller açıklanmaktadır. Her ülkenin sahip olduğu ekonomik ve siyasi yapı farklı olduğundan çok kesin çizgilerle belirlenmiş bir koordinasyon sürecinden istenilen sonuç elde edilemeye bilinmektedir. Koordinasyonun en önemli getirilerinden biri; doğrudan milli gelir artışı sağlaması olarak kabul edilmekle birlikte, literatür bunu destekleyen çalışmalar açısından oldukça sınırlıdır. Farklı bir açıdan ele alındığında koordinasyon milli gelir artışını sağlamaktan ziyade ülkelerin gelirlerindeki volatilitenin düşük düzeyde kalmasını veya oluşabilecek krizleri engellenmesi ve en az maliyet ile atlatılmasını sağlayan bir sistem olarak kabul edilmektedir. Koordinasyondan beklenen bu olumlu sonucun elde edilmesi tarafların sürece katılma samimiyetleri ve bilgi paylaşımında gösterdikleri açıklık esasdır. Bu özelliklerin koordinasyonda olması, uygulanacak normların kurala bağlı veya ihtiyari olmasının arasındaki farkı kaldıracağı öngörülebilmektedir. Çalışmada ülkelerin uyguladıkları politikaların yakın ilişkide olduğu ülkelere olan yayılımları A.B.D., A.B. ile Türkiye örneğinde Yapısal VAR yaklaşımı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increased globalization, the national policies began to affect not only the countries that carry out these policies but also the countries that have economic and political relations with them. Especially, the problems seen in the major economies and their effects in the other countries in the pre-World War II period led the countries to take the necessary precautions to deal with these problems in the post-World War II period. One of the motivations behind the Bretton- Woods meetings was to eliminate the possibility of putting the countries they are in trade relationship into a disadvantageous position with their exchange rate policy. This process later was transformed into a new form with the Plaza Agreement signed between Germany, Japan and the United States and continued to be in effect up until today with varied practices. This study gives information about International Macro Economic Policy Coordination and explains its application areas and the challenges faced in its practice. As every country has a different economic and political structure, the expected results may not be achieved as a consequence of a strict macro economic coordination process. While the increase in the national income is accepted as the one of most important results of coordination policy, there are only a few studies supporting this in the literature. Considering the coordination policy from a different angle one should note that the coordination policy is accepted as a system that provides a low volatility in national income and prevents the crises or weathers the crises at minimum cost. Sincerity of the concerned parties in participating the process and their openness in sharing the information are essential in getting the expected results from the coordination policy. If these are achieved in the coordination, the difference emerging from rule-based or arbitrary application of norms can be overcome.This study analyses the policies applied in the United States, the European Union and Turkey as case studies and the impact of these policies in the countries they are in relationship by using SVAR approach.