Rekabet Hukukunun girişim özgürlüğüne etkisi: Türkiye'de dikey anlaşmalar üzerine bir inceleme
Impact of entrepreneurial freedom of Competition Law: A review of the vertical agreements in Turkey
  1. Tez No: 303777
  2. Yazar: EZGİ TURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Sosyoloji, Economics, Law, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İktisadi eylemin öznesi olarak bireyin özgürlüğü, çoğu zaman kamu yararı veya toplumsal çıkarlar adına sınırlandırılmakta ve tahrip edilebilmektedir. Bireyin toplumu oluşturan ve dönüştüren fonksiyonu üzerinden, özgürlüklerinin siyasi ve hukuki yollardan tahrip edilebiliyor olması, uzun vadede ancak yine toplumun ve devletin ödemek zorunda kalacağı görünmeyen maliyetleri ortaya çıkaracaktır. Bu süreçte genel ahlaki yapıda toplumun bireyi nasıl anlamlandırdığı önem kazanırken, altruistik-kollektivistik ve bireyci eğilimlerin süreci nasıl yönlendirdiği irdelenmeye çalışılacaktır. Genel olarak rekabet hukukunun ortaya çıkışı ve var oluş amaçlarını tartışmaya açarken, iki farklı toplumsal yapıya sahip ABD ve Türkiye örnekleri üzerinden, girişimler üzerinde söz sahibi olan bireyin konumunun, bu hukuki düzenlemeler karşısında nerede olduğunu anlamlandırmaya çalışacağız. Son olarak, Türkiye özelinde rekabet hukukunun belli bir alanını oluşturan dikey anlaşmalar üzerinde, hem teorik hem pratik incelemelerde bulunulacak, bahsedilen sürecin bu alandaki yansımaları ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Freedom of a person which is the subject of economics is restricted and destroyed mostly on be half of public weal or social interest. Being able to destroy the freedom through the ways of politic and judiciary in terms of the function of an individual building and transforming the society will emerge invisible results in the long term that even the society and the state will have to pay. In this process, while how the society makes sense of the person in general ethic is gaining importance, how the altruistic-collectivistic and individual approaches shape the process will be able to be tried to be intellectualized. Generally, while opening the aims of existence of competition law and its emerging for discussion, we, on initiatives such as individuals who have, will try to make sense of where the position of an individual is against juridical arrangements with the help of the examples of USA and Turkey which have two different social structure. Finally, Turkey in particular vertical agreements on competition law by a certain field, both theoretical and practical examinations be made to, reflections on the process mentioned in this field will be revealed.