Tüketicilerin anlık satın alma davranışlarında etnik kökenin rolü
The role of ethnicity on consumers' impulse buying behaviour
- Tez No: 303778
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Anlık satın alma davranışı, aniden gelen ve yoğun bir satın alma arzusu sonucu gerçekleştirilen satın alma davranışıdır.Önceden bir planlama yoktur. Çalışmada tüketicilerin anlık satın alma davranışlarında etnik kökenin rolü incelenmiştir. Çalışmada anlık satın alma davranışına göre etnik kökenler arasındaki farkı saptamak için ANOVA testi, etnik kimlik seviyesi ve anlık satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi saptamak için sıra korelasyonu analizi uygulanmıştır. Araştırmada Türk, Hint ve Çinli tüketicilerin anlık satın alma davranışları arasındaki fark araştırılmıştır. Buna göre anlık satın alma davranışının etnik kökene göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Araştırmada aynı zamanda tüketicilerin etnik kimlik seviyeleri ve etnik kimlik seviyesinin anlık satın alma davranışına etkisi incelenmiştir. Etnik kimlik seviyesi ile anlık satın alma eğilimi arasında bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Impulse buying refers to buying as a result of a sudden, intense urge to buy. There isn?t any intention and planning to buy in advance. In this study, the role of ethnicity on consumers? impulse buying behaviour was researched. ANOVA test is applied to determine the difference among ethnic minorities depending on consumers? impulse buying behaviour. To understand the relationship between ethnic identity and impulse buying behaviour, rank order correlation analysis is applied. In this study, it is researched the difference of impulse buying behaviours of Turkish, Indian and Chinese people. As a result of the research, it was found that consumers? impulse buying behaviour differs according to ethnicity. It is also researched the ethnic identity and the effect of ethnic identity to impulse buying behaviour. As a result we have reached a conclusion that there is a relationship between ethnic identity and impulse buying tendency.