Orkestral viyola repertuvarı için çalışma kılavuzu
Practice guide for the orchestral viola repertoire
  1. Tez No: 303781
  2. Yazar: ELİF AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYGÜL GÜNALTAY ŞAHİNALP
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Viola Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada viyola çalgısının orkestral repertuvarı çerçevesinde çeşitli bestecilerin yapıtları arasından seçilmiş kesitler, zorluk derecelerine göre sıralanarak teknik ve müzikal açıdan incelenmiştir. Bestecilerin hayatları ve incelenen eserler hakkında genel bilgiler ile belirlenen kesitler üzerinde yay ve parmak numaraları verilmesinin yanı sıra yoruma yönelik çalışma ve önerilerde de bulunulmuştur. Orkestranın oluşumu ve yapısı ile viyola çalgısının orkestraya girişi ve gelişimine dair konular incelenmiştir. Orkestra partilerini çalışma ilke ve yöntemleri ile orkestra sınavları ve sınav programlarına dair bilgiler verilmiş, farklı dillerde olmak üzere orkestral terimler açıklanmıştır. Bu tezin oluşturulmasında çeşitli yabancı yayınlardan, internet üzerinde yayınlanmış makale ve bilgiler ile Türkçe kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the orchestral excerpts of the viola. Selected sections from various composers orchestral works are categorized in the order of their difficulties in their technical and musical aspects. Besides, presenting general information about the life and works of the composers, fingering, bowing and interpretation suggestions are indicated. The establishment of the orchestra and its general structure and the input and the development of the viola in the orchestra are observed. As weel as having mentioned practising principles and information about orchestra auditions and audition programmes, orchestral terms in various language are explained. Thid research is based on information gathered from national and international publications and internet resources.