Son Dönem (1980-2000) Türk kadın hikâyecilerinde kadın kimliği
Women identity in the stories of Turkish woman story writers during the Last Era (1980-2000)
  1. Tez No: 303780
  2. Yazar: ZEYNEP KEVSER ŞEREFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu çalışmada 1980 sonrası Türk edebiyatında kadın yazarların hikâyelerinden yola çıkılarak, 1980 sonrası Türk kadın hikâyecilerinin eserlerinde kadınlarla ilgili hangi meseleler üzerinde durulduğu ve üzerinde durulan bu meseleler çerçevesinde nasıl ve hangi kimlikte kadın profili/profilleri ortaya konulmaya çalışıldığı araştırılmıştır.Bu araştırmanın sonunda öykülerde kadına dair ifade edilen birçok durumun, tutumun, olayın, ?yeni bir kadın kimliği?ni ya aramaya, ya bulmaya, ya inşa etmeye, ya eleştirmeye, ya da bu kimlik üzerinde düşünmeye dair olduğu dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
This study researches which kind of issues about women are put forward and in the framework of those issues, how and which kind of identity of women profiles are presented in the works of Turkish women authors wrote stories after 1980.At the end of this study, it is noticed that the events, attitudes, states about women expressed in the stories are either for searching, finding, building, criticizing or prompting to think about ?a new woman identity?.