Opera ve bale repertuvarındaki önemli viyola soloları ve bu soloların çalışma stillerinin incelenmesi
Important viola solos in opera and ballet repertoire and research on practising styles of the solos
- Tez No: 735922
- Danışmanlar: PROF. BURCU EVREN YAZICI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, senfoni ve opera orkestraları için açılan viyola tutti ve viyola grup şefi sınavlarında sıklıkla karşılaşılan önemli viyola grup şefi sololarına yer verilmiştir. Sololar, opera ve bale olarak sınıflandırılmış, iki ayrı bölüm altında incelenmiştir. Opera ve balenin kısa tarihçesi, incelenen eserlerin bestecilerinin hayatı, eserlerin dönemsel özellikleri ve konusu hakkında bilgilere yer verilmiştir. Sololar; operanın konusu, müzik açısından duygusu ve ifadesine bağlı olarak müzikal ve teknik anlamda incelenmiş, çalışma sırasında yardımcı olabilecek öneriler sunulmuştur. Viyola grup şefi soloları, sınavlara hazırlanan viyolacıların başarı oranını arttırmak amacıyla, orkestra odisyonlarının giriş repertuvarları içerisinden sıklık derecesine göre seçilmiştir. Aynı zamanda, opera orkestralarında viyola grup şefi olarak görev yapan viyolacıların performanslarına katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, important principle viola solos, which are frequently encountered in viola tutti and principal viola auditions for symphony and opera orchestras, will be analysed. These solos going to be reviewed under two separate sections classifies as“opera”and“ballet”. Information about the short history of opera and ballet, the life of the composers of the pieces, the performance practise of the mentions works and their subjects will be presented. Practising styles of solos have been examined in terms of musical and technical aspects depending on the subject of the opera, musical emotions and expressions. Suggestions have been presented in the study which are aimed to help the readers. The purpose of the choosen principle viola solos has been selected according to their frequently asked audition pieces by orchestral entrence exams and they are aimed to increase the success rate of candidates preparing for exams. Also, this thesis will contribute to the performances of viola players who are already serving as a principle viola in opera and ballet orchestras.