Erken uyarı sistemlerinde kullanılan ekonometrik modeller ve gelişmekte olan ülkeler üzerine uygulama
Econometric models used in early warning systems and application on developing countries
- Tez No: 303782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTLUK KAĞAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya genelinde birçok farklı ülkede sıklıkla finansal krizlerin meydana gelmesi, araştırmacılara yeni bir çalışma alanı doğurmuştur. Finansal krizlere yönelik yapılan sayısız çalışmadan ortaya çıkan sonuç; Finansal krizlerin dinamik bir sürecin etkisi ile değişik faktörlerin tetiklemesi ile ortaya çıktığı, bu nedenle de finansal krizlere ait temel parametrelerin sürekli olarak gözetim altında tutulması şart haline gelmektedir.Son zamanlarda finansal kriz literatüründe en çok rastladığımız terim Erken Uyarı Sistemlerdir. Finansal krizlerin zamanlamasını ve şiddetini öngörmek amacıyla kurulan modellerde hem parametrik hem de parametrik olmayan teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışmanın ilgi alanı erken uyarı sistemlerin ne olduğunu, hangi bileşenleri içerdiğini ve özellikle hangi ekonometrik teknikleri kullandığını araştırmaktır. Yani piyasa baskınlık endeksi, optimal kritik değerinin belirlenmesi, göstergelerin sınanması, logit, probit, ARİMA, GARCH arasında model seçimi için ve performansının değerlendirilmesi için kullanılan testler bu tezin asıl konusudur. Kriz öngörü ve makroekonomik gözetim sistemlerinin artan önemi ışığında, özellikle gelişmekte olan ülkeler için, öncü göstergelerin incelenmesi için kullanılan tekniklerin geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent financial crises episodes have revived the interest of researchers and have opened new horizonts for further developing of crises theories. The result of most researches about the financial crisis is that financial crisis occurs within a dynamic period and is triggered by various different factors so that the basic parameters of financial crisis are continuously varying.That is why all possible indicators of financial crises should be under macroprudential surveillance especially in the case of Emerging Countries. We can find out from financial crises literature that the most common subject of recent works is development and evaluation of Early Warning Systems for Financial Crises. This systems are constructed in order to predict timing and severity of financial crises. The literature has developed both parametric and non-parametric models to predict these crises and the selection of variables determines predictive capacity. The study object of this thesis is the early warning systems and its components: definitions of crisis, treshold optimization, econometric techniques to model the crises and procedure of evaluation using differnt tests. In other words, calculating market pressure index, determination of the optimal critical value of tested indicators, econometric techniques like logit, probit, ARIMA, GARCH models are main subject of this thesis.Thus further development of instruments for analysing leading indicators of financial crises and increase of predictive power of early warning systems are crucial.