Sakarya nehri ve Doğançay deresi arasındaki sahanın bitki örtüsü
Vegetation of the region between the Sakarya river and Doğançay stream
- Tez No: 303788
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTU GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnceleme sahası Marmara Bölgesinde, Sakarya ili Geyve ilçesi sınırları dahilinde yer alır. Bu yüksek lisans çalışmasının başlıca amacı sahanın bitki örtüsü özelliklerini ortaya koymaktır.Nemli Karadeniz iklim özelliklerinin etkili olduğu sahada nemli orman formasyonu yayılış göstermektedir. Hakim tür kayındır. Kayın ormanları içerisinde başlıca diğer türler ise gürgen ve ıhlamurdur. Güneyde ise karaçam ve kızılçam topluluklarının oluşturduğu kuru orman sahası yer alır. Sakarya Nehri boyunca da parçalar halinde meşe ormanları bulunur. Bu orman sahası büyük oranda tahrip edilmiş olarak bulunur.Tez çalışması giriş ve sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sahanın genel fiziki coğrafya özellikleri, örnek olarak: İklim, jeomorfoloji ve toprak özellikleri saptanmıştır. İkinci bölümde bitki örtüsünün dağılışı değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise bitki örtüsü ve insan arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Sahadaki arazi degredasyonu ve derecesi değerlendirilmiştir.Çalışmada 1/25000 ölçekli topografya paftaları, amenajman haritaları ile uydu görüntüleri kullanılmıştır. Bu veriler arazi çalışmaları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The investigation area is located Marmara Region and within the boundaries of the city of Sakaryaand its district of Geyve. Main aim of this study is to determine the properties of vegetation in the area.Moist forest is spread in the field under humid climatic conditions. Dominant tree speech is beech. In other species are hornbeam and linden. Dry forest of larch and Red Pine is located in the south. Oak forest is situated along the Sakarya River. These forests are located in the area were under heavily damaged.The thesis consists of three parts, except parts of the introduction and result. General physical geography features such as climate, geomorphology and soil characteristics, affected factors on vegetation have explained in the first section. The second section has assessed of the vegetation distribution. Relations between vegetation and human have been determinedand the degree of land degradation in the field have evaluated in the third chapter.1 / 25000 scale topographic maps, satellite images and forest Management plans, Meteorological datahave used and these data were supported by field studies.