Finansal risk yönetiminin firma değeri üzerine etkileri
Impacts of financial risk management on firm value
- Tez No: 303787
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Finansal risk yönetiminin, şirketlerin maruz kaldıkları finansal risklerin olumsuz etkilerinin azaltılması, bu şekilde firma karlılığının ve firmanın rekabet gücünün artırılması yolunda ne ölçüde yararlı olduğunun tespit edilmesi önem arz etmektedir. Finansal risk yönetim faaliyetlerinin de kendi içlerinde bir maliyeti bulunmaktadır. Finansal risk yönetiminden sağlanacak yararın, risk yönetimine harcanacak kaynaklardan düşük kalması durumunda şirketlerin finansal risk faaliyetleri anlamsızlaşmaktadır. Ancak konu oldukça karmaşık olduğundan, finansal risk yönetiminin getiri ve götürüleri sektörel, konjonktürel ve risk türleri bazında farklılık gösterebilir. Konunun bütün bu detayları içerecek şekilde analiz edilmesi gerekmektedir, ancak ilgili muhasebe mevzuatının halen çok yetersiz olması nedeniyle yeterli derinlikte bir veri analizinde zorluklar yaşanmaktadır. Bu tez kapsamında öncelikle finansal risk yönetimi süreci, nedenleri ve teknikleri, sonrasında firma değerlemesinde kullanılan yöntemler anlatılmıştır. Yetersiz veri setine rağmen yapılan analiz çalışmasında ise firmanın taşıdığı sermaye, piyasa, kredi ve likidite risklerinden oluşan finansal riskleri ile piyasa fiyatı arasında çok anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. İstisnai olarak kredi riskinin vadesi geçmiş alacaklar kalemi ile piyasa değeri arasında anlamlı bir negatif ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial risk management is important in reducing the negative impacts of risks exposed, and thus incerasing the profitability and competitiveness of the firm. Financial risk management has a cost. If the revenue of the risk management is more than the costs, then risk management should provide a significant value to the firm. Since the issue is quite complex the cost-revenue balance of risk management may differentiate on industry, conjoncture and type of risk basis. The issue have to be analized considering these details but current accounting legislation and rules are not sufficient to obtain enough data. Analysis made despite this obstacle does not give a significant relation between financial risks such as capital, market, credit and liquidity risks and market value of the firm. Exceptionally, though, a significant negative relationship exists between past due receivables and market value of the firm.