Türkiye'de basın sektöründe maliyet yönetimi: Bir vak'a etüdü
Turkey press sector cost management: A case study
  1. Tez No: 303790
  2. Yazar: ABDULLAH EMRE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, İşletme, Journalism, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde medyanın toplum ve iktidar üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Basının gücü demokrasilerde dördüncü kuvvet olarak anılmaktadır. Küreselleşme ile bu güç katlanarak devam etmektedir. Küreselleşme ile birlikte medya dünyasında birçok şey de değişme uğramaktadır. Basılı yayının yerini hızlı bir şekilde internet basını almaktadır.Medyamızda meydana gelen holdingleşme ile pahalı teknoloji yatırımlarına gidilmiştir. Gazete satışları bu yatırımların finansman giderlerini karşılayamamış? ve sektördeki firmalar teker teker ya el değiştirmiş? ya da küçülme yoluna gitmiştir. Fakat internet medyası küçük sermaye gruplarının da medya dünyasında yer alabilmesine imkan sağlamıştır.Basın işletmelerinin maliyetlerinin fazla olması, karmaşıklaşan ve çeşitliliği artan medya dünyasında maliyetlerini kontrol etmelerinin önemi daha da artmıştır. Çünkü sürekli bir değişim söz konusudur.Özellikle basın işletmeleri maliyetlerini minimize etmeye çalışmaktadırlar.Bu gelişmeler, genellikle ihmal edilegelen basın işletmelerinde maliyet yönetimini daha da önemli hale getirmektedir. İşletmeler için gelir-gider hesabının tutulmasının ötesinde, işletmeler için maliyet yönetiminin de önemli olduğu kanısı üzerine durulan tezde, Türkiye'de gazete yayını yapan basın işletmesinin verileri ele alınarak maliyetleri incelenmiş ve basın işletmeleri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the media impact on society and the ruling is an undeniable fact. The power of media is referred to as the fourth power in democracies. Globalization continues with this power exponentially. But globalization along with press also varies. Internet media is quickly replaced by the printed publication.Occurring with conglomerate in our press we made expensive investments in technology. The newspaper could not afford the cost of financing these investments and sales of individual firms in the industry or have changed hands or went to downsizing.This situation pushes businesses to receive the income and expenses more carefully considered. Especially press the businesses in particular are trying to minimize costs.These developments, often neglected press cost management makes it important to businesses. Business income and expenditure account for the eclipse, beyond the cost management for businesses in the belief that an important emphasis on the thesis, in Turkey the broadcast of the newspaper press data were made by taking the costs for businesses and suggestions were made for press operations.