İklim değişikliğinin Türkiye termal turizm üzerine etkisi: Bursa il merkezine yönelik bir araştırma
Impact of climate change on Turkey thermal tourism, a research for Bursa city center
- Tez No: 303791
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği, hayatımızı tümüyle etkilemeye başlayan bir problem olarak karşımızda bulunmaktadır. Aslında doğal bir süreç olan iklim değişikliği, yeryüzünde defalarca yaşanmıştır. Bugüne kadar olan iklim değişiklikleri, doğal olaylar sonucu oluşmuştur. Bugünkü iklim değişikliğinin temelinde ise insan etkileri vardır. Yani insan faaliyetlerinin sonucu oluşan bir küresel ısınma ve buna bağlı iklim değişikliği söz konusudur. Çalışmada iklim değişikliğini nedenleri, etkileri, Türkiye'nin iklim değişikliğinden nasıl etkilendiği ve ileride nasıl etkilenebileceği üzerinde durulmuştur.İklim değişikliğinin, deniz, göl, akarsu vb. yüzey suları üzerinde etkileri konulu çalışmalar daha önce yapılmıştır. Yeraltı sularının nasıl etkilendiğine yönelik de çeşitli çalışmalar yapılmakla birlikte, iklim değişikliğinin termal suları nasıl etkileyeceği yalnızca teorik olarak açıklanmaktadır. Termal sulara ilişkin teorik olarak belirtilen etkiler bu çalışmada daha da açıklanarak, Türkiye genelindeki termal sulara ve araştırma sahası Bursa il merkezine uyarlanmıştır.Bursa, eskiden beri termal sular şehri olarak bilinmektedir. Termal suların kaynağının da Uludağ olduğu bilinmektedir. Beslenmenin tek bir merkezden yani Uludağ'dan olması, termal suların kullanımında yapılan çeşitli hatalar ve iklim değişikliğinin belirtilerinin Bursa ve Uludağ'da da görülmesi, çalışmanın asıl ilgi konusunu ortaya çıkarmış ve çalışmaya yön vermiştir. İklim değişikliğinin termal turizm üzerine etkisi termal su kullanan ve Bursa il merkezinde bulunan konaklama işletmeleri üzerinden değerlendirilmiştir.İklim değişikliğinin insan sağlığı üzerine etkileri de mevcuttur. Termal turizm talebi genel olarak insan sağlığına bağlıdır. İklim değişikliğinin talep üzerine olası etkileri de bu anlamda çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change due to global warming is a problem started to effect our lives completely. Climate change which is actually a natural process, has experienced many times on earth. The climate change came into existence so far, has been the results of natural events. There are human effects on the basis of current climate change. So global warming which comes into being as a result of human activities and climate changes related with global warming has occurred. This study has focused on the reasons of climate change, the effects of climate change, how did Turkey effected from climate change and how will it be effected from climate change in the future.Studies on the effects of climate change on surface waters like sea, lake, river, etc have been done previously. While various studies regarding how ground waters are effected are made, the effects of climate changes on thermal waters are explained only theoretically. Theoretically explained effects about thermal waters is expanded in this study and adopted to thermal waters in Turkey widely and area of research in Bursa provincial center.Bursa is known as city of thermal water since time immemorial. Also Uludağ is known as the spring of thermal water. The aliment being made from one main center namely Uludağ, mistakes made while using thermal waters and the indicators of climate change being seen in Bursa and also Uludağ has revealed the essential concern of subject and directed the study. The effects of climate change on thermal waters is assessed on accomodation enterprises which are using thermal water and located in Bursa provincial center.The effects of climate change on human health are also existing. The demand of thermal tourism is generally due to human health. The possible effects of climate change on demand investigated in this case