Rus gerçekçiliği bağlamında N. V. Gogol-V. G. Perov etkileşimi
The interaction between N. V. Gogol and V. G. Perov in the context of Russian realism
  1. Tez No: 303803
  2. Yazar: KAMİLE SİNEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL UZELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Güzel Sanatlar, Western Linguistics and Literature, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
19. yüzyıl Rus edebiyatında gerçekçiliğin kurucusu ve doğalcı okulun babası Nikolay Vasilyeviç Gogol ve 19. yüzyıl Rus resim sanatında günlük yaşam konulu resimlerin gerçekçi ressamı ve Gezgin Ressamlar Birliğinin kurucusu Vasiliy Grigoreviç Perov'un yaratıcılıklarında ortak noktalar dikkati çekmektedir. Romantizm akımının etkisi kaybetmesi ve gerçekçilik akımının ortaya çıkmasıyla beraber sanatta yeni oluşumlar kendini göstermeye başlamış, halktan insanların çektikleri acılar yapıtlarda konu olmaya başlamıştır. Bu bağlamda Gogol ve Perov'un yaratıcılıklarındaki ortak tema olan ?küçük adam? örneklenerek karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The common point of view about their own art of Nikolay Vasilyevich Gogol, the founder of Naturalist School and Realism in 19th century Russian Literature and Realist painter Vasiliy Grigorovich Perov, founder of Wanderers is noteworthy. When romantism lost its power and realism occured, new forms in art appeared, the pain of Russian society became important theme in both Russian literature and Russian painting art. In this context, the common theme of these artists, ?little man? comparatively examined with an example.