Sahnenin seyircide açtığı alan sorunsalı: Meyerhold, Grotowski ve studio oyuncularının yöntemi üzerinden bir inceleme
The problematic in the field that stage introduce the spectator: A study through Meyerhold, Grotowski and studio players method
- Tez No: 303802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, sahnenin seyirciyle kurduğu ilişkinin yapısı ve sahne-seyir yeri arasında kurulacak diyaloğa ulaşmanın yolları üzerine bir çalışmadır. Sahnenin seyirciyle kuracağı ilişki bugünkü tartışmaları da içine alarak incelenirken, sahnenin seyircisinde bir eylem alanı açabilmesinin yolu, oyuncu-seyirci diyaloğu üzerinden ele alınmaktadır. İlk bölümde, sahnenin seyircisiyle kurduğu ilişki; hem bir eylem alanı açılabilmesi hem de bunun karşılıklı olarak sahne ve seyir yeri arasında oluşması üzerinden, seyircide tamamlanma dediğimiz yapının nasıl gerçekleşeceği ekseninde incelenmektedir. Tiyatronun bir şimdiki zaman sanatı olarak seyircisiyle kurduğu ilişki, şimdiki zamanda karşılıklı olarak bulunan oyuncu ve seyirci üzerinden ele alınmaktadır. İkinci bölümde, oyuncu ve seyirci diyaloğuna ışık tutacak olan Meyerhold ve Grotowski'nin yöntemleri, oyunculuğa ve seyirciye yaklaşımları araştırılmaktadır. Studio Oyuncuları'nın Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi'nin incelendiği üçüncü bölümde, yöntemin yapısı, oyunculuğa yaklaşım ve sahnedeki oyuncu ve seyircinin yöntemle şimdiki zamanda tutulmasının sonucu olarak, oyuncu ve seyirci arasında nasıl bir diyalog oluştuğu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the structure of the stage-spectator relation and the ways of reaching to the dialogue which is formed between stage and spectator?s side. The relation of stage and audience is studied by considering today?s arguments, besides the way of stage can introduce a field of action to its audience is discussed through the actor-spectator dialogue. In the first part, the relation of stage with its audience is studied through a field of action and the place which this field forms between the stage and the audience. Also the ?completion? procedure at the spectator is taken into account. The relation of theatre as an art of ?now and here? with its audience is studied through the actor and spectator. In the second part, the methods of Meyerhold and the Grotowski who would enlight the actor-spectator dialogue and their approaches of acting and audience is studied. In the third part in which ?Method of Performative Staging and Acting? is studied, it is researched that which type of dialogue is established between actor and spectator as a result of structure of method, approach to the acting and present time.