İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunan Arap şiirine dair Arapça yazmalar: Sad-Ye
The Arabic manuscripts about Arabic poems available at the library of Istanbul University
  1. Tez No: 303804
  2. Yazar: ENİSE SEMA GONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, El Sanatları, Eastern Linguistics and Literature, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
El yazmaları, Arap edebiyatının bilimsel araştırmalarında kullanılan temel kaynaklardan sayılır. Bir çok araştırmacının Arap Edebiyatı'na dair yaptıkları taramalar, temelde el yazmaları koleksiyonlarının kataloglarına dayanır. Klasik Arap Edebiyatı'nın en önemli edebi türü sayılan şiire dair pek çok eser meydana getirilmiş, bunların bir kısmı Arap edebiyatının zengin külliyatında günümüze kadar gelmiştir. Halihazırda 400'den fazla Arap şiirine dair yazma, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde muhafaza edilmektedir. Bu tezin konusu da, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Arap şiirine dair kaleme alınmış Arapça yazmalardır. Kütüphanedeki yazma sayısı bu çalışmanın kapsamını aştığı için, kitap adı ?sad? (?)harfinden ?ya?( ?) harfine kadar olan harflerle başlayanları ele alınarak tezin kapsamı sınırlandırılmıştır. Dolayısıyla bu çalışmada 167 adet eser ele alınarak, bunların nüsha özellikleri, konuları ve müellifleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Manuscripts are often regarded as the main sources used in scientific studies of Arabic literature. The surveys of Arabic Literature by many researchers are mainly based on catalogues of manuscript collections. A lof of manuscript have been written about poem which is considered the most important class of literature. Some of them have survived to the present day in the rich corpus of Arabic literature. At present more than 400 manuscripts about arabic poem would appear to be preserved in İstanbul University Library. As the subject of this treatise, 167 manuscripts in The University of İstanbul Library of Rare Works under the title of Arabic Literature, Arabic poems and their authors have been examined and described by me. The manuscripts which their names starting from the letter s to the letter y have been examined. İn the extant manuscripts the title and name of author have been given; features such as the name of coyyist, leather binding, flap, kind of script, date, gilding, illuminations, ornamentation or special calligraphic features, protective leaf, line to the page, ink color, occupied text area, beginning and end of the text, date of copying, traces of catchwords, vocalization, color of page, autograph copy, blind ruling, page numbers, owner's mark, watermark, flyleaf, marginal notes have been described .