N.V.Gogol dramaturjisinde M.Şepkin etkisi
The Influence of M.Shchepkin on the Dramaturgy of N.V. Gogol
  1. Tez No: 464835
  2. Yazar: İREN DİLARA AYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL UZELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
XIX. yüzyıl Rus edebiyatında gerçekçilik akımının ve Doğalcı Okulun kurucusu olan Nikolay Vasilyeviç Gogol, dönemin yazarlarını etkileyen önemli bir isimdir. Rus yönetiminin yozlaşmışlığını, üst düzey yöneticilerin, memurların davranışlarındaki kötü yanlarını gerçekçi bir üslupla Müfettiş, Evlenme ve Kumarbazlar adlı oyunlarına yansıtan yazar, Rus tiyatrosunda yeni dramaturji özelliklerinin benimsenmesini sağlar. Önceleri klasik oyunculuk anlayışıyla canlandırılan bu oyunların seyirciler ve eleştirmenler tarafından anlaşılamaması, yazarın olumsuz eleştiriler almasına neden olur. Ancak oyunculuk sanatında doğallığı, gerçekçiliği ve sadeliği öne çıkaran Mihail Semenoviç Şepkin'in, Gogol'un tiyatro oyunlarında yer alması, Rus sahnelerinde yeni bir dönemin başlamasına zemin hazırlar. Bu bağlamda edebiyat, sanat alanında ortak düşüncelere sahip olan Gogol ve Şepkin'in birbirleriyle olan etkileşimleri XIX. yüzyıl Rus tiyatrosunu derinden etkiler. Çalışmamızda oyuncu-yazar ilişkisi çerçevesinde sanatçı Şepkin'in, Gogol dramaturjisine olan etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Nikolay Vasilyevich Gogol, who is accepted as the founder of the realist movement and the Naturalist School in Russian Literature in the XIX century, had an effective role on his own period and successors, and today he is seen as an important name. The writer showed in his works the degeneration of the government and the shameful characteristics of upper level civil servants with a realistic manner in the plays“The Inspector”,“Marriage”and“The Gamblers”and with this, he helped the Russian theatre adopt new dramatic methods. At the beginning, his plays were performed under the classical acting methods. This, not comprehended enough by the spectators and critics, caused the writer to take negative feedback about his plays. However, Mikhail Semyonovich Shchepkin, who pays attention to naturalness, realism and simplicity in his theatrical presentations, takes part in Gogol's plays and this triggers the beginning of a new period in Russian stages. In this context, the interaction between Gogol and Shchepkin, who have common opinions about literature and art, has an effect on the XIX century's Russian theatre. In our study, under the interaction of a player and a writer, the artist Shchepkin and his effect on Gogol's dramaturgy will be studied on.