Franchising uygulamalarında franchise alanların memnuniyetine yönelik bir araştırma
Research on Franchisee's satisfaction
- Tez No: 303810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Franchising uygulamaları hakkında yapılan akademik çalışmaların sonuçları şirketlerin büyümesi ve markalarını yaygınlaştırması akabinde girişimciliğin geliştirilmesi için ne kadar büyük önemde olduğunu göstermektedir. Çalışmanın teorik kısmında franchising kavramı ve ilkeleri, taraflar açısından yarar ve sakıncaları, franchise alanların memnuniyeti, franchise alanların memnuniyetini belirleyen faktörler yer almıştır.Franchise alanların memnuniyet düzeylerini çeşitli değişkenler açısından karşılaştırmak hedeflenmiştir. Uluslar arası markaya sahip franchise alanların memnuniyet düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Franchise alanlar franchise sözleşmelerini genel olarak adil bulmaktalar. Hazır yiyecek sektöründe faaliyet gösteren, zaman ve maliyet kısıtlamarından dolayı İstanbul'daki 229 franchise işletme araştırma kapsamına alınmıştır. Anket uygulaması katılımcılarıyla yüz yüze ve gönüllülük ilkesine göre yapılmıştır. Anket verileri, SPSS 16.0 istatistik programıyla analiz edilip, frekans, aritmetik ortalama, karsılaştırmalı tablolar, t-testi ve ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theoritical studies and research results about franchising shows how great importance of companies growth and spreading of brands which plays role in development of entrepreneurship. Theoric part of the study consists franchising concept, principles, advantage and disadavantages of franchising in terms of franchisees and franchisors, franchisee?s satisfaction concept, factors of the franchisee satisfaciton.According to research, franchisee?s which own international brand have higher satisfaction level than franchisee?s with national brands. Franchisee?s think that they have fair franchise contract. Because of limited time and financial considerations research includes 229 franchise outlet in fast food sector in İstanbul. Questionaries are applied by face to face and in a voluntary principle. The data were analyzed by SPSS 16.0 programm and frequency, arithmetic mean, T test and ANOVA test was used.