İvan Galamian keman teknikleri ve 2. metodun incelenmesi
Ivan Galamian violin technics and research of the 2. method
  1. Tez No: 303811
  2. Yazar: ALEV GÖKÇE EREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. LALE FERİDUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, keman öğretmenliğini XX. yüzyıl standartlarına taşımış olan büyük keman öğretmeni ve pedagog Ivan Galamian'm keman öğretim yöntemleri ve ikinci keman metodu incelenmiştir.Dört bölümden oluşan tezin ilk bölümünde, geçmişten XX. yüzyıla uzanan süreç ve XX. yüzyıl müziğini hazırlayan etmenler genel olarak incelenmiş, başlıca besteciler hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Ivan Galamian'm yaşamı ve anıları, üçüncü bölümde ise keman sağ el tekniği hakkında Ivan Galamian'm önerileri araştırılmıştır. Keman sol el tekniği ile ilgili ileri seviyede egzersizler içeren 2. Metot kitabı ise, tezin dördüncü ve son bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the great violin teacher and the pedagogue Ivan Galamian's teaching techniques of violin and the second violin method were studied. Ivan Galamian carried how to be a violin teacher to 20th century's standarts.The thesis is formed from four chapter. In the first chapter, the time, from the past to 20th century and the factors which were prepared 20th century's music, are generally studied and the informations are given about the major composers. In the second chapter Ivan Galamian's life and his memories and in the third chapter Ivan Galamian's suggestions about the right hand techniques are researched. His 2nd Method book which includes the left hand techniques of violin is formed the fourth chapter and at the same time it is the last part of the thesis.