Sonradan bedensel engelli olanların sosyokültürel özellikleri
The sociocultural characteristcs of the people with acquired physical disability
- Tez No: 303812
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında ?Sonradan engelli olan bireylerin sosyokültürel durumları?incelenmiştir. Bu inceleme esnasında, engellilerin sosyoekonomik özelliklerini tespitetmek ve bu tespitin ardından engellilerin zihninde oluşan: ?sağlık, toplum, toplumunengelliye bakışı? vb. konuları tasvir etmek amaç edinilmiştir.Bu amaçlar doğrultusunda, katılımcı gözlem ve yüz yüze görüşme (mülakat formu)ile sahadan birinci el veri toplanmıştır. Veriler kategorize edilerek tablolaştırılmış veoluşan tablolar yorumlanarak rapor haline getirilmiştir.Sonuç olarak engellilerin sahip olduğu özellikler ve deneyimlerinden edinilen bilgilerışığında engellilerin sorunlarına dair çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
?The sociocultural circumstances of the people with acquired disability.? is studiedin this thesis. Defining sociocultural characteristics of people with disability and afterdefining that, describing the thought of ?the health, the society and the view ofsociety on people with disabilities? (etc.), which is formed in people with disability?smind have been main concerns, during the research.In the direction of these concerns, the first hand data was collected from the field byparticipant observations and non-structured interviews. Data were categorized andtabulated and the report was made by interpreting the tables.In the conclusion, in the light of information, acquired from the features and theexperience of people with disability, some solutions were offered about problems ofpeople with disability.