?assân Kenefânî'nin (ö.1972): Hayatı, eserleri ve edebi şahsiyeti
Ghassan Kanafani (d.1972): Life, books and literary personality
- Tez No: 303814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KIZILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada Modern Arap Edebiyatının ünlü yazarlarından Ğassân Kenefânî çeşitli yönleriyle incelenmiştir.Çalışmamız bir giriş ve üç bölüm olmak üzere dört bölümde ele alınmıştır; Giriş bölümünde, yazarın yaşadığı yüzyıl olan XIX. asırda Filistin'deki siyasi ve kültürel durumu ayrıntılarıyla ortaya konulmuştur. Ayrıca bu bölümde Modern Filistin edebiyatı hakkında genel bir bilgi verilmiştir.Birinci bölümde Ğassân Kenefânî'nin çocukluğu, gençliği, resmi görevleri ve yazarın evlilik hayatı ile ölümü hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Ğassân Kenefânî'nin eserleri hikâyeleri, romanları ve tiyatroları başlığı altında bilgiler ele alınarak, önemli bazı eserleri kısaca tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde ise yazarın edebi ve siyasi kişiliğinden söz edilmiştir.Çalışmadaki amaç ise, Filistin hikâyeciliği ve bunun içerisinde önemli bir yere sahip olan Ğassan Kenefânî'yi ilim dünyasına tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ğassân Kenefânî ? one of the famous authors of the Modern Arabic Literature ? was investigated from various aspects.The study consists of four units - an introduction and three other units. In the introduction unit, the political and cultural status of Palestine in XIX-th century, when the author had been living, was investigated in details. In addition, general information was given about the modern Palestinian literature.In the first unit, the life of Ğassân Kenefânî, his style of growing up, the persons, whom he was influenced by, his official duties (jobs) and his marriage life were described. In the second unit, by passing to the main subject, information about the issues (books) of Ğassân Kenefânî was given and their summary was made through analysing them. In the third unit, the the author's literary and political personality has been described.The purpose of this study is to introduce the Palestinian story writing and Ğassân Kenefânî, who tooks an important place in it.